Pasaporta greke në mesin e më të fuqishmëve të botës, pas Japonisë

1009

Mbajtja e një pasaporte greke lejon qytetarët e vendit të udhëtojnë pa viza në 184 vende, sipas indeksit të fundit të Henley Passport bazuar në të dhënat e Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror, që klasifikon të gjitha pasaportat në mbarë botën sipas numrit të destinacioneve që kanë qasje pa vizë, shkruan Times në Londër.

Irlandezët mund të udhëtojnë në 184 destinacione pa viza, por kanë nevojë për vizë para se të udhëtojnë në 42 vende. Gjithashtu, belgët dhe kanadezët mund të shkojnë në 184 vende pa viza. Pasaporta japoneze është më e fuqishme këtë vit, me mbajtësit e saj që kanë qasje në 190 vende pa vizë, sipas një raporti të lëshuar nga Agjencia e lajmeve të Athinës.

Si Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë në vendin e pestë veren Henley Passaport, e cila renditet e gjashti në listë këtë vit me Austrinë, Holandën, Norvegjinë, Portugalinë dhe Zvicrën. Pasaportat amerikane dhe britanike u renditën së pari në listën e 2015-ës.

Vendet aziatike kanë pasaportat më të forta, sipas listës së vitit aktual, i cili renditi Singaporin dhe Korenë e Jugut të dytë, me qasje në 189 vende pa vizë, thekson Times.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: