Rovena Gashi padit Kryeprokuroren Arta Marku, zbardhet arsyeja

Kryesore Politika

Pa mbushur as 1 muaj në krye të detyrës së saj, Kryeprokurorja e re e Përkohshme Arta Marku është paditur.

Padia vjen nga Rovena Gashi, ish-drejtore e njësisë së dekriminalizimit dhe zyrën e marrëdhënieve me Jashtë në Prokurorinë e Përgjithshme. Gashi e ka paditur Markun në Gjykatën Administrative për largimin nga detyra.

Në padinë drejtuar Gjykatës, Fax News raporton se thuhet: “Vendimi për lirimin nga detyra, i pavlefshëm. Prokuroria e Përgjithshme ka uzurpuar funksionet e KLP-së.”

Në vendin e Gashit, Marku ka emëruar Arqile Koçën. Vendimi i fundit që u mor nga Gashi ishte kërkesa drejtuar KQZ-së për heqjen e mandatit për deputetët Aqif Rakipi dhe Gledion Rehovica. 

(F.G/Faxweb)