Sondazhi qe shokon : Partia ekstremi i djathtë AfD e dyta më e madhe në Gjermani

765

Kontestet e fundit në kuadrin e koalicionit të madh (SPD dhe CDU / CSU) duket se kanë dëmtuar partitë në pushtet, të paktën me sondzh dhe kanë dhënë një shtysë të madhe për partinë e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD).

Në një sondazh të transmetuar ne publik nga ARD, partia e ekstremit të djathtë Alternate (AfD) është për herë të parë në vendin e dytë midis partive gjermane me 18% (+ 2%) krahasuar me anketën e mëparshme.

Bashkimi Kristian Demokratik (CDU / CSU) renditet i pari me 28% (-1%), ndonëse është pjesa më e keqe që nga sondazhet e filluara më 1997. Partia Socialdemokrate Gjermane (SPD) renditet e treta me 17% (-1%), e ndjekur nga të Gjelbrit me 15% (+ 1%), Left Left (Die Linke), e cila mbetet e qëndrueshme me 10% Liberalët me 9% (+ 1%). Një total prej 45% e të anketuarve janë në favor të koalicionit qeverisës.

.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: