Greqi: U arrestua themeluesi i OJQ-ve greke i akuzuar për trafikim të paligjshem emigrantësh

810

Themeluesi i një organizate të refugjatëve në Greqi është arrestuar  sot pas tre  javesh ne kerkim  në ishullin e Lesbos.

I akuzuari u arrestua në Mytilini sot mëngjes, pasi nje urdherr mandati i arrestit që nga muaji i mëparshëm, kur policia greke (ELAS) shkatërroi rrjetin e madh të emigrantëve të paligjshëm nga OJQ-ja qe drejtohej.

Rrjeti operoi në mënyrë të pakontrolluar që nga viti 2015 dhe sipas medias greke, anëtarët e saj sollën në Greqi pa vështirësi më të vogël të huaj nga çdo vend në botë kundër një pagese pagese, e cila arriti në kokë prej 2,000 eurosh.

Panos Moraitis, i cili ngriti Qendrën e Reagimit të Emergjencave Ndërkombëtare (ERCI), ishte fshehur për tre javë përpara se të dorëzohej në polici të mërkurën. Ai pritet të paraqitet në gjykatë të premten. Moraitis dhe 29 anëtarë të tjerë të OJQ-së akuzohen për ndihmë të kontrabandistëve për ardhjen e emigrantëve pa ua dhënë informacion autoriteteve.

I ndaluar që nga gushti

Drejtori i fushës së ERCI-së Nassos Karakitsos, drejtori i programit Mirella Alexou dhe dy vullnetarë, shtetasi gjerman-irlandez Sean Binder dhe refugjat Sirian Sarah Mardini, u arrestuan muajin e kaluar dhe kanë kaluar javë në paraburgim.

23-vjeçarja Sarah Mardini dhe motra e saj Yusra fituan titujt e lajmeve në vitin 2015 kur ata notonin në breg të Lesbos duke tërhequr një anije të lire me 18 emigrantë në bord. Që atëherë janë vendosur në Gjermani, por Sara vazhdon të jetë vullnetare për OJQ-në greke. Yusra, tani një ambasador i vullnetit të mirë të UNHCR-së, ishte në ekipin e refugjatëve në Lojërat Olimpike të Rio 2016, ndërsa Sarah ka një bursë për të studiuar në Kolegjin Bard në Berlin.

ERCI ka mohuar akuzat kundër anëtarëve të saj. “Klienti im është vetëm një ndihmës dhe nuk ka të bëjë fare me akuzat”, tha avokati i Sarah Mardini Charalambos Petsikos. “Është një përpjekje për të kriminalizuar aktivitetin e ndihmësve,” shtoi ai.

Mardini pritet të qëndrojë në paraburgim në Pire, jashtë Athinës, deri të paktën të hënën.

Më parë këtë vit, tre spanjollë dhe dy danezë u akuzuan gjithashtu për përpjekjen për të ndihmuar migrantët të hyjnë ilegalisht në Greqi. Një gjykatë i pastroi ato në maj.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: