Turqia kërkon ndihmë nga Shqipëria, Erdogan bën kërkesën e papritur për Ramën…

245

Turqia nisi zyrtarisht bisedimet me talebanët duke theksuar se Ankaraja është duke e vlerësuar ofertën e grupit islamik për të menaxhuar Aeroportin e Kabulit.
Por çfarë po ndodh në terren? Pikërisht për këtë mision Turqia i ka kërkuar ndihmë Shqipërisë dhe Edi Ramës. 
Shteti turk i kërkon Ramës 100 efektivë, pjesë e Forcave Operacionale dhe FNSH-së për ti patur pjesë e grupit që do të shkojë në Aeroportin e Kabulit. Grupi me 100 efektivë specialë policie do të operojë bashkë me grupin e policëve turq.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: