Category: Aktualitet

GREQI : Arrestohet shqiptari 38-vjeçar i kërkuar për vrasjen e “amerikanit”.

Në prangat e policisë është 38-vjeçari i kërkuar për vrasjen e 47-vjeçarit “amerikan” në Kalamata. Rrugët e Kalamatës u mbushën me postblloqe, pasi...

FRONTEX : Emigracioni i paligjshëm në Evropë u rrit me 64% në 2022, duke arritur nivelin më të lartë në gjashtë vjet

Më shumë se 80 për qind e emigrantëve të paligjshëm të zbuluar ishin burra të rritur Përafërsisht 330,000 kalime të paligjshme kufitare në Bashkimin Evropian...

Shtatë tërmete në Klos gjatë natës, u ndien lehtë deri në Tiranë

Vendi jonë është përfshirë nga një “breshëri” tërmetesh me epiqendër në zonën e Klosit, nga ora 20:30 e mbrëmjes së djeshme, deri në orën 06:36 të...

Pas orësh të tëra radhë kilometrike/ Reagon policia kufitare: Normalizohet situata në Kapshticë

Pas disa orësh radhë kilometrike, është normalizuar situata në pikën kufitare të Kapshticës. Policia kufitare bën të ditur se fluksi u eleminua pasi u shtuan...

Kryepeshkopi Anastas uron Krishtlindjet: Të kultivojmë paqe brenda vetes dhe me të tjerët, mburrja dhe krenaria nxitin konflikte

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë Anastas Janullatos ka uruar të gjithë besimtarët për festën e Krishtlindjes. Në mesazhin e tij...

Fitoi çmimin e madh 50 mijë euro, 19-vjeçarja shqiptare mahnit Greqinë, zgjidhet “mbretëresha” e Next Top Model

Mbrëmjen e së premtes u zhvillua finalja e Greece’s Next Top Model 5 dhe Alexia Traiko doli fituese e madhe e konkursit të modës. Modelja 19-vjeçare nga Selaniku...

“Gjuha e urrejtjes, poshtërimi dhe fyerjet”/ Avokati këshilla shqiptarëve, si duhet të veprojnë nga ana ligjore

Në ditët e sotme shpesh hasemi me përdorimin e gjuhës së urrejtjes pothuajse në të gjitha vendet që frekuentojmë në përditshmëri, po ashtu edhe në mediat...

Këta janë dy shqiptarët, viktimat e atentatit të mbrëmjes së kaluar në Athinë

Në foto është Armando Ogranaja, 44-vjeçari shqiptar, me origjinë nga Berati, i cili mbeti i vrarë një natë më parë në Athinë. Mësohet se Ogranaja nuk ka...

Çështja e emigrantëve/ Rama, Britanisë së Madhe: Ndaloni diskriminimin e shqiptarëve , ata punojnë shumë dhe paguajnë taksa!

Pas deklaratave të forta të sekretares së brendshme britanike Suela Braverman për çështjen e emigrantëve shqiptarë, kryeministri i vendit Edi Rama ka reaguar në...

Shqipëria ndër vendet më të sigurta në Europë për sa i përket krimit aktual

Shqipëria është vendi i tretë më i sigurt në Evropë për sa i përket krimit aktual, sipas shifrave të përpiluara nga Detica për Kabinetin e Mbretërisë së...