BELERI I PËRGJIGJET KRYEMINISTRIT RAMA TE GAZETA “KATHIMERINI” : KU REZULTON SE NUK MUND TË BETOHEM?

Një apel të dyfishtë për lirimin e tij nga burgu bën Fredi Beleri, nga njëra anë duke iu drejtuar institucioneve të drejtësisë dhe nga ana tjetër kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama ka qenë intervista e tij për gazetarin Pavlos Papadhopoulos në “Kathimerini”. Kryetari i zgjedhur i Bashkisë Himarë pranon deklaratën e Kryeministrit Edi Rama në […]

Lexo Më Shumë

Një ditë pas Kuvendit Kombëtar, Basha thërret sot mbledhjen e Kryesisë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha një ditë pas mbledhjes së Kuvendit Kombëtar të PD, ka thirrur Kryesinë,. Bëhet me dije se takimi do të zhvillohet sot në orën 20:00. Kujtojmë se ditën e djeshme, Kuvendi Kombëtar i PD-së miratoi ndryshimet në statut e PD-së, duke i hapur rrugë ndryshimit të kupolës drejtuese, përfshirë Kreun […]

Lexo Më Shumë

Athinë : Të enjten Mitsotakis – Meloni. Fokusi i takimit është te flukset migratore

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni mbërrin të enjten në Athinë, ku do të ketë një takim me Kyriakos Mitsotakis në Maximou, me objektivin kryesor rritjen e flukseve të imigracionit. Siç tha zëdhënësi i qeverisë Pavlos Marinakis, “do të diskutohen çështjet dypalëshe dhe rajonale dhe çështjet e agjendës evropiane”. Përveç Greqisë, e cila po përballet me problemin […]

Lexo Më Shumë

GREQI / Tragjedi në stancionin e trenit “Victoria”, humb jetën një 20-vjeçare

Ngjarja tragjike ka ndodhur sot heët në Stacionin e Trenit “Victoria”, ku një grua 20-vjeçare ka rënë në shinat e trenit, duke shkaktuar trishtim. Autoritetet e Zjarrfikësve kanë konstatuar se trupi i gruas u nxor nga treni pas ngjarjes tragjike. Për të reaguar dhe trajtuar situatën, 12 zjarrfikës u dërguan në vendngjarje me tre automjete […]

Lexo Më Shumë

“Do ta ftoj Mitsotakisin në Tiranë”: Rama bëri sikur nuk e kuptonte mesazhin e Athinës

Kryeministri shqiptar la të kuptohej se mos ftesa e tij në darkën me liderët ballkanikë nga kryeministri grek ishte “rezultat i presionit të palëve të treta”.shkruan PRTO THEMA Kryeministri i Shqipërisë Z. Edi Rama ka komentuar mungesën e tij në darkën e kryeministrit z. Kyriakos Mitsotakis për liderët e Ballkanit Perëndimor në Athinë me postimin […]

Lexo Më Shumë

GREQI / Ministria e Jashtme: Refuzimi i kërkesës për lirim të Belerit nuk është në përputhje me parimet e shtetit ligjor

Çfarë thotë Ministria e Punëve të Jashtme për vazhdimin e masës së paraburgimit për kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës Ministria e Punëve të Jashtme komenton rrëzimin e kërkesës për lirim të kryetarit të zgjedhur të Bashkisë Himare, Fredi Beleri. Në njoftim, ndër të tjera, theksohet se vendimi është në kundërshtim me parimet e shtetit ligjor, […]

Lexo Më Shumë

Balla: Askush nuk tolerohet para ligjit !

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka përshëndetur aksionin e Policisë së Shtetit për lirimin e hapësirave bregdetare publike të zaptuara nga të ashtuquajturit pronarë të plazheve. Balla shprehet se Policia e Shtetit do të garantojë “plazhe të lira” në të gjithë vijën bregdetare duke theksuar se kjo pasuri kombëtare i takon popullit. ”Pushtimi i plazheve […]

Lexo Më Shumë

Presidenti kroat intensifikon kritikat ndaj Greqisë me goditje të reja retorike

Presidenti kroat, Zoran Milanovic, vijon retorikën e tij agresive ndaj Greqisë, pas paraburgimit të 101 bashkatdhetarëve huligan,të cilët akuzohen për sulmin e tmerrshëm në Filadelfia e Re që i mori jetën Michalis Katsouris. Gjatë vizitës së tij në qytetin e Jelsës, pas vendimit të autoriteteve greke për transferimin e të burgosurve kroatë në burgje të […]

Lexo Më Shumë