Category: Greqi

Greqi, pasiguria pakëson depozitat në banka

Depozitat e vazhdueshme po pësojnë një hemoragji në bankat për shkak të pasigurisë në këtë vend, që kërcënon të prishë sistemin bankar të vendit. Sipas...

GREQIA I KËRKON ANGLISË KTHIMIN E MERMERËVE TË PARTENONIT

Focus News/ Greqia ka kërkuar kthimin e mermereve të Partenonit mermere Elginion, punim i demokracisë së parë në botën para 2500 vjetësh, shkruan  gazeta...

Athinë, asnjë njoftim për takimin Bushati-Kocias, incidente edhe këtë radhë me flamurin shqiptar

Edhe kete radhe flamuri shqiptar eshte vendosur në atë mënyre qe te mos valvitej dhe te dukej simboli shqiponjë Deri tani mediat greke nuk kanë dhënë asnjë...

Nuk treguan të vërtetën, rrezikohen Greqia dhe Europa

Nëse FMN-ja do të tërhiqet, Europa do të jetë e lirë për të menaxhuar këtë situatë sipas mënyrës së saj   Gabimi për të mos treguar të vërtetën...

Greqi, në pranga shqiptari, sekuestrohen mbi 300 kg hashash.

Në një operacion të koordinuar që ka përfunduar në orët e vona të mbrëmbjes së të shtunës, Departamenti i Antidrogës së Follorinës, në bashkëpunim me...

Akropoli në majë të botës

Një tjetër sukses globale për Greqinë, që është dhënë shumë herë për bukurinë e saj. Pas votimit, Partenoni është tani zyrtarisht ndërtesa më e bukur e...

Borxhi i Greqisë u rrit në 326,3 miliardë euro !

Me gjithë masat shtrenguese që nga 2009, Greqia ende vazhdon të ketë një rritje të borxhit të jashtëm dhe të brenshëm me rreth 5 miliardë euro ....

Greqi : 5 të vdekur në kampet e shfarosjes së emigrantëve

Kështu e kanë trajtuar kampi i refugjatëve në Moria në ishullin Lesvo, menjëherë pas vdekjes së emigrantit, një kamp ku emigrantët po përballen ne kushte...

Harte e VorioEpirit në Parlament dhe ajo e Shqiperise në PMJ të Greqisë

Emra qytetesh shqiptare të shkruara në murin e parlamentit grek, si dhe harta e VorioEpirit në sallën kryesore të saj… Shpëtim Zinxhiria  /  Një çudi e...

Greqi, 34% duan të ndryshojnë punën, 76% thonë se ekonomia do të përkeqësohet në 2017

Një studim të fundit në Greqi nga “Randstad” për tremujorin e katërt të vitit 2016. Katër nga dhjetë kanë frikë se do të pushohen nga puna në...