Category: Greqi

Nesër, betohet qeveria e përkohshme

Athinë – Mediat vendase publikojnë emrat e ministrave, si dhe emrin e Vassiliki Thanou në krye të qeverisë së përkohshme. Është hera e pare që në krye të...

Anastasios: Shqipëria një vend shumë i rëndësishëm është fqinj…

ATHINË  –  Kryeministri i Greqisë ka pritur sot Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse të Shqipërisë, ku në përgjithësi biseda është bërë rreth ngjarrjeve...

Greqia përsëri në votime të parakohshme

Greqia përsëri shkon në votime të parakohshme, kështu ka deklaruar kryeministri i Greqisë Alekxis Tsipras mbrëmë se, do japë dorëheqjen bashkë me qeverinë...

Greqia ul pagat e ministrave dhe deputetëve

ATHINË – Kriza që ka mbërthyer vendin ka detyruar qeverinë të bëj reduktimet në masën 25 % në pagat e ministrave dhe 15 % në pagat e 300 deputeteve, si...

Në varfëri absolute 4 nga 10 grekë

ATHINË  –  Të dhënat statikore për Greqinë janë të zeza. Sipas studimit të fundit shkencore  të Institutit të Sindikatave të Përgjithshme të...

Akuzohen drejtues të sigurimit (ΕΥΠ) dhe policisë (ΕΛΑΣ)

Greqi  –  Drejtësia vendase nëpërmjet përgjimit të bisedimeve telefonike ka bërë të mundur të zbulojë një grup, i cili akuzohet për trafikim të...

Nëna e kryeministrit: “Më dhëmb që Alexis presionohet kaq shumë”

“Nuk ka kohë të mjaftueshme për të parë fëmijët e tij, do më shikoj mua?” kështu është përgjigjigjur kur u pyet nëse ajo e sheh ndonjëherë...

Masat financiare në Greqi kanë filluar më 1843

Greqia përbën një histori të vërtetë, kjo është historia e Greqisë së sotme. Një histori e përsëritur 170 vite më pare. Ashtu si të gjitha historitë, të...

Sot vonë pritet dorëheqja e kryeministrit grek

Me një telefonat urgjent kryeministri Tsipras ka kontaktuar me Presidenti i Republikës, Prokopis Pavlopulos pak minuta më parë. Ky lajm vjen nga një informacion më...

Oligarkia Europiane – unanimisht marrëveshje për Greqinë

Oligarkia Europiane marrëveshje unanime në Samitin – . Ja çfarë thonë Tusk, Junker Ntaiselmploum. “Sot kemi pasur një qëllim, për të arritur një...