Category: Bota

Merkel: Refugjatët një nga sfidat me të cilat po përballet Bashkimi Evropian

Shtretër emergjente, aq sa qyteti është kthyer në një kamp refugjatësh. Të gjithë në Gjermani po diskutojnë dyndjen e refugjatëve dhe azilkërkuesve....

Bundestagu :7 arsyet për të thënë “JO”

Berlin – Sot është dita e vërtetë ku vendoset fati i mëtejshëm për Greqinë. 630 anëtarët e parlamentit kanë ardhur sot në takim të veçantë të vetme...

Kancelarja Angela Merkel ka festuar sot 61-vjetorin e saj!

Berlin – Sot në mëngjes ka festuar ditlindjen vetëm për pak kohë me burrin e saj 66-vjeçar Joachim Sauer. Më pas Kancelarja ka shkuar gjithashtu për ta...

Vendet me borxhet më të mëdha në Botë …

Në një përpjekje për të ristrukturuar borxhin edhe pas 5 viteve të krizës ekonomike dhe sociale në Greqi, dimë se ky vend nuk është i vetëm me borxhin më...

Gazeta Bild: Merkel shpëton Greqinë me paratë tona

Gazeta e njohur gjermane Bild publikon përsëri në faqet e saj një artikull kundra Greqisë me titull: Merkel shpëton Greqinë me paratë tona.Si gjithmonë në...

Putin i drejtohet Greqisë: Ju ofrova 30 miliardë dhe ju e kundërshtuat !

Greqia ka patur shansin më të mirë për të shpëtuar kur presidenti Rus Putin i kishte afruar kryeministrit grek Tsipras një ndihmë ekonomike prej 30 miliardë...

Greqi, pas referendumit – ndërhyrja e Rusisë

Rusia është duke monitoruar nga afër zhvillimet, ndërsa thuhet se nuk përjashtohet për të bërë deklaratë nga Presidenti rus Vladimir Putin. Moska ka shfaqur...

Lagard: Gati për të ndihmuar Greqinë, në qoftë se na kërkohet

Ende pa kaluar 24 orë nga referendumi popullor,  Drejtoresha e Përgjithshëme e FMN-së, Christine Lagarde ka mbajtur një qendrim lidhur me krizën në Greqi....

Britania: Sondazh për qëndrimin në BE

Pas 24 vjetësh në mbështetjen publike të Mbretërisë së Bashkuar për qëndrimin në BE, një sondazhi të ri të botuar të premten, në një kohë që deputetët...

Putin mesazh BE: “Problemin nuk e ka Greqia, por Evropa”

Në Forumin e 19-të Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg, Presidenti rus në prani të kryeministrit grek Aleksis Tsipras ka deklaruar se: “Ne nuk duhet...