Akoma duhet dilemë për prishjen e koalicionit me LSI?!

Foto e Ditës Kryesore Politika

Eduart NDOCAJ  /  Dje degjova nje akuze shume te rende te Kryetarit te Grupit Parlamentar te LSI, z. Vasili qe ne nje mbledhje urgjente te Grupit porosiste deputetet e tij te bejne kujdes se Policia do ju fuste droge ne makine.

Kjo eshte nje akuze e rende qe minon misionin e vertete te Policise se Shtetit. Kjo lloje deklarate nuk ka asnje dallim me deklaratat apo aksionet per destabilitet dhe per Grushte Shteti.

Dhe nga kush vjen kjo akuze? Vjen pikerisht nga aleati yne qe ka thuajse kater vjet qe bashkeqeveris me ne, ose me sakt qe ajo Qeveris, sepse ne socialistet e kahershem jemi kthyer ne sherbetoret e tyre ose ne njerezit e perjashtuar.

Nese ka pasur e ka njerez qe brenda PS kane pasur dilema per prishjen e koalicionit me LSI, ne nje llogjike normale te respektimit te institucioneve te shtetit dhe te rendit, keto dileme duhet te marrin fund pas deklarates se Vasilit, sepse per shkak te pozicionit qe ka tek LSI, ato jane qendrime zyrtare e thuajse amiqesore te kesaj force politike kunder Rendit dhe Partise Socialiste.

Kete radhe nuk ka hapesira me Meta te bej sic ben, kur flet ndonje deputet i LSI duke thene se: ky nuk eshte qendrimi im dhe i LSI, por i deputetit ne fjale dhe ai ka te drejte te mendoje me koken e tij.

Iir Meta vazhdimisht ka leshuar deputetet ne sulme kunder PS. Te gjitha keto sulme jane bere me urdher te Metes edhe pse ne fund Meta nuk e ka pranuar asnjehere autoresine e tij.

Tek PS, pervec meje, askush s’ka pasur guxim te thote asgje kunder Metes e kunder LSI edhe pse kane pasur arsye plote.

Ndersa une, cdo here qe e kam bere dhe do e bej e kam bere me koken time e ndoshta kam paguar edhe kosto, sepse Partia ime jo vetem nuk me ka mbrojtur ne betejen time me LSI, sidomos ne Lezhe, por ndoshta edhe me ka sulmuar duke me perjashtuar nga projektet konkrete te qeverisjes.

Beteja e mia kunder LSI nuk kane qene as lajthitje personale e as lajthitje politike.

Nuk kam bere asgje me shume se sa kam pasur kuraje te demaskoje nje realitet qe te gjithe e dine tek PS, por s’kane kuraje ta thone.

Une, e kuptoj Kryeministrit Rama kur per hire te qeverisjes se vendit ka duruar ndoshta edhe me shume se une presione nga LSI, apo edhe gjerat te tjera. Megjithate, tashme jemi ne fushate elekorale dhe PS duhet te rigjeje identitetin e vete e kete gje mund ta bej e duhet ta bej duke u shkeputur nga LSI dhe duke u prezantuar vetem si PS. Pra, pas deklarimeve te fundit te Vasilit qe minojne jo vetem koalicionin ne rruge pa kthim, por minojne edhe e cenojne rende imazhin e forcave te policise dhe sigurise se vendit, PS nuk duhet te vazhdoje asnje me LSI-ne. Nuk jane lajthitje keto reagimet te Vasilit, por jane nje strategji e mirefillte e LSI, sepse ne te njejten linje me te ishte edhe Ministri Koka qe akuzoje hapur dhe drejteperdrejte Forcat e Policise ne Durres.

Jam i lumtur qe gjithcka qe kam thene per LSI jane vertetuar ne kohe.

Nuk prentendoj se une jam me i mencuri tek PS-ja, por ndoshta jam me i guxinshmi dhe i vetmi qe nuk kisha konflikt interesash me asnje perfaqesues te LSI dhe kete e kam bere per te mos tradhtuar ata socialiste te ndershem qe me kane mbeshtetur dhe kane pesuar perjashtime e goditje te padrejta nga LSI ose ne emer te LSI.

Ka ardhur momenti qe Rama te gjeje kurajen dhe t’i tregoje vendin Metes. Une, e mbeshtes e do e mbeshtes deri ne fund nese ai e gjene kete kuraje.

Eduart Ndocaj, deputet dhe anetar i Grupit Parlamentar te PS.