Angelina Jolie në kampet e refugjatëve: Gjendja juaj na turpëron të gjithëve

498

Angelina Jolie ka vizituar kampet në Bangladesh ku janë strehuar refugjatët muslimanë nga ku dënoi dështimin e botës për të parandaluar një krizë që përjetuan 730,000 njerëz të dëbuar nga shtëpitë e tyre.

Aktorja e Hollivudit iu drejtua një numri të madh të refugjatëve nga një majë kodre në kampin Kutapalong, vendbanimi më i madh i refugjatëve në botë, në lagjen Bazar të Cox në Bangladesh.

Ajo tha se ishte e përulur dhe krenare për të qëndruar me ta.

“Ju keni çdo të drejtë të mos jeni pa shtetësi dhe mënyra se si jeni trajtuar na turpëron të gjithëve”, –  tha Jolie, duke shtuar se kriza ishte rezultat i dekadave të diskriminimitqë kaloi pa i dënuar.

“Ajo që është më tragjike për këtë situatë është se nuk mund të themi se nuk kishim paralajmërim”, – tha ajo.

Vizita e Jolie erdhi pasi Kombet e Bashkuara thanë se ishte duke u përgatitur për të nisur një apel të ri për 920 milionë dollarë për të mbështetur refugjatët, të cilët ikën nga një goditje e ashpër ushtarake në shtetin fqinj Rakhinë në Myanmar, në përgjigje të sulmeve militante në gusht 2017.

Jolie tha se kishte takuar Rohingyanë pa shtetësi  që sipas saj trajtoheshin si bagëti në Mianmar.

“Unë i bëj thirrje autoriteteve të Myanmarit të tregojnë angazhimin e vërtetë që nevojitet për t’i dhënë fund ciklit të dhunës, zhvendosjes dhe përmirësimit të kushteve për të gjitha komunitetet në shtetin Rakhinë, duke përfshirë Rohingya”.

Jolie fluturoi në Bangladesh këtë javë për të “vlerësuar nevojat humanitare të refugjatëve Rohingya dhe disa nga sfidat më kritike me të cilat përballet Bangladeshi si një vend pritës”, – tha UNHCR në një deklaratë.

Ajo do të takohet me Kryeministrin e Bangladeshit Sheik Hasina dhe Ministrin e Jashtëm AK Abdul Momen në kryeqytetin Dhaka, të mërkurën.

Disa refugjatë që u mblodhën për të parë Jolie flisnin se ata dinin vetëm se ajo ishte një “zyrtare e lartë”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)