BE-ja ultimatum Turqise : Zbatoni marrëveshjen e ripranimit të emigranteve nga Greqia

827

Evropa bën thirrje për vazhdimin e marrëveshjes si një kusht për liberalizimin e vizave . Marrëveshja ka të bëjë me emigrantët e parregullt që hyjnë në kufirin tokësor

Për të vazhduar zbatimin e marrëveshjes dypalëshe për ripranimin e migrantëve të parregullt nga Greqia, Komisioni Europian i bëri thirrje Turqisë gjatë njoftimit të përditshëm të shtypit të Komisionit.

Zëdhënësja per temat e migracionit Natasa Bertos tha se vazhdimi i marrëveshjes dypalëshe Greqi-Turqi është një parakusht dhe parakusht për liberalizimin e vizave për qytetarët turq.

Në të njëjtën kohë, duke komentuar deklaratat e Tsavousoglou dje, zëdhënësi theksoi se marrëveshja Greqi-Turqi ka të bëjë me emigrantët e parregullt që hyjnë në kufijtë e tokës në vend të ishujve, pasi kjo kategori e fundit bie nën marrëveshjen e përgjithshme BE-Turqi.
 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: