Category: Politika

Homazhe për 5-vjetorin e tragjedisë së Gërdecit. Shoqëria civile reagon për drejtësinë e munguar

Sot mbushen pesë  vjet nga tragjedia e Gërdecit, ku humbën jetën 26 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë. Ashtu siç është bërë ritual i...

Tahiri: Nga sot numërojmë 100 ditët e fundit të Berishës

Deputeti i Partisë Socialiste, Sajmir Tahiri, tashmë ka nisur të numërojë 100 ditët e fundit të kryeministrit Berisha në pushtet. Me anë të një deklarate për...

Ilir Meta: LSI, paketë incentivash për emigrantët e kthyer në Atdhe

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta është takuar sot me 500 emigrantë në Larissa e Volos të Greqisë, ndërsa është shprehur i hapur për të dëgjuar shqetësimet që...

Meta: Marrja e statusit brenda 2013

Meta edhe një herë i çon mesazh opozitës për miratimin e tre ligjeve. Madje, sipas kreut të LSI-së, Shqipëria mund ta përfitoje këtë status para zgjedhjeve,...

Kufijtë, Shqipëria me strategji 7-vjeçare

“Menaxhimi i integruar i kufirit mbetet aspekti më esencial i bashkërendimit dhe bashkëpunimit kombëtar dhe ndërkombëtar mes të gjitha autoriteteve dhe...

Berisha: Një numër rekord shqiptarësh po humbasin shtetësinë

Kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, deklaroi se gjithë shqiptarët do të pajisen me pasaportë shqiptare. Këtu përfshihen...

Meta: Të marrim statusin para zgjedhjeve

    “Ky është një vit elektoral dhe në këtë kuadër dua të shpreh vendosmërinë e LSi-së për të mos u mbërthyer nga ethet elektorale të...

Rama i trembet rritjes së patriotizmit, aspiratës së shqiptarëve për bashkim

  Pasi ka shfaqur publikisht terrorin nga dhënia e pasaportave për çdo shqiptar, kudo që është, pasi ka tharë bojën e shpifjeve kundër Rrugës së Kombit,...

Meta: Konflikti politik dhe vënia e interesave partiake mbi ato kombëtare penguan marrjen e statusit kandidat

  LSI është forcë e interesuar në radhë të parë për integrimin europian të vendit, sepse përmes këtij procesi shikon realizimin e aspiratave të çdo...

1976-2010: 65 marrëveshjet me Greqinë

  Greqia fqinje vend anëtare e BE, përbën një nga aleatët më të rëndësishëm për shtetin shqiptar,e dhe pse në disa momente të veçanta marrëdhëniet...