Evropa ndjek një politikë ekstreme kundër refugjatëve afganëve

344

Tre vende ballkanike midis tyre dhe Shqipëria treguan solidaritet për popullin avgan. Historia përseritet dhe nuk harron.

Planet evropiane për të parandaluar valët masive të afganëve të persekutuar janë në proces, me Komisionerin Evropian për Punët e Brendshme duke theksuar se “gabimet e vitit 2015 nuk duhet të përsëriten dhe ne nuk duhet të presim që njerëzit të arrijnë kufijtë tanë të jashtëm”.

Franca, Gjermania, Turqia, Austria dhe Greqia gjithashtu mbajnë një qëndrim të ngjashëm ekstrem. Mbrojtja e kufijve të jashtëm të BE -së “Në teori, po planifikohen valë masive të afganëve të persekutuar” dhe duhet të ketë kalim të menjëhershëm ligjor dhe të sigurt nëpër botë, të organizuar nga ne, bashkësia ndërkombëtare, për ata që kanë nevojë për mbrojtje “, tha Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Lay ditën e shtunën, gjatë vizitës së saj me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Misel dhe Kryeministrin Spanjoll, Pedro Sanchez. Presidenti i Komisionit synon të ngrejë çështjen e krijimit të korridoreve në samitin e G7, të planifikuar për nesër të martën, duke kërkuar nga vendet e BE -së. dhe për të mos pranuar refugjatë afganë. Njoftoi gjithashtu një rritje të fondeve evropiane për ndihmën humanitare në Afganistan.

Misel theksoi se çështja e emigracionit dhe refugjatëve është “e mprehtë” dhe “e vështirë” brenda bllokut evropian, duke iu referuar “bashkëpunimit me vendet e treta”. “Gabimet e vitit 2015 nuk duhet të përsëriten dhe nuk duhet të presim që njerëzit të arrijnë kufijtë tanë të jashtëm,” tha Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ilva Johansson.

Austria nuk ka ndërmend të marrë refugjatë afganë, siç sqaroi dje kancelari austriak i së djathtës ekstreme Sebastian Kurtz, duke theksuar se vendi i tij tashmë ka pranuar “në mënyrë disproporcionale” më shumë se 40,000 afganë në vitet e fundit. Franca dhe Gjermania gjithashtu mbajnë një qëndrim të ngjashëm.

Sidoqoftë, si kancelarja gjermane ashtu edhe presidenti i Këshillit Evropian morën një telefonatë nga presidenti turk Tayyip Erdogan, që përsëriti se vendi i tij nuk është në gjendje të pranojë më shumë refugjatë, duke paralajmëruar se do të ishte “joreale” që BE -ja të ketë pritjet shtesë nga Ankaraja për sa kohë që marrëveshja euro-turke e vitit 2016 për refugjatët sirianë nuk zbatohet plotësisht. “Ne nuk shohim një eksod të madh refugjatësh nga Afganistani për momentin,” tha një zëdhënës i Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët për Guardian.

Me kufij të mbyllur për refugjatët, në logjikë që të kujton taktikat e së djathtës ekstreme të grupit të Vishegradit, Ministri i Imigracionit dhe Azilit përgjigjet, pas krizës së shkaktuar nga pushtimi i pushtetit në Afganistan nga talebanët. Notis Mitarakis këmbënguli se do të ndiqet një “politikë e rreptë imigracioni.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: