Evropa në frigorifer

1094

Një valë e ftohtë nga Siberia ka goditur kontinentin evropian të hënën, ku për tre ditë nëntë vetë kanë humbur jetën për shkak të të ftohtit.

Francë

Dy të pastrehë u gjetën të vdekur, njëri të dielën në Valans (në juglindje të Francës) dhe tjetri të premten në rrethin e Parisit. Temperaturat e ulëta, të cilat intensifikohen nga një erë verilindore, pritet të arrijnë deri në 10 gradë nën zero (ndjenja e ftohtë do të jetë -18 gradë). Nesër dhe pasnesër pritet të jenë ditët më të ftohta. Autoritetet hapën më shumë se 3,100 vende të përkohshme pritëse për të pastrehët. Një valë e tillë e ftohtë e vonuar ishte vërejtur që nga viti 2005.

Belgjikë

Me temperaturat që priten të arrijnë 10, madje edhe 15 pikë nën zero, kryebashkiaku i Eberbeck, një nga 19 komunitetet në rajonin e Brukselit, ka urdhëruar kapjen dhe transferimin në strehimore të njerëzve të pastrehë që nuk e pranojnë transferimin me dëshirën e tyre, sepse rreziku për jetën është i madh.

Svicër

Temperatura më e ulët, -28.3 gradë Celsius, u regjistrua në kalimin nën zero, në 1.970 metra në kantonin juglindor të Grenoble. Nën 1000 metra, rekordi ishte 15.6 gradë nën zero në Brisilau, në kantonin verilindor të Appenzellit. Temperatura sot ishte -4 gradë Celsius në Gjenevë dhe -8.2 gradë Celsius në Bernë.

Italia

Në Romë, dëbora u kthye për herë të parë që nga shkurti i vitit 2012, duke arritur 3-4 centimetra dhe duke shkaktuar probleme të transportit. Shkollat mbetën të mbyllura. Autoritetet komunale hapën tre stacione metro dhe një stacion treni të dielën natën për të marrë njerëz të pastrehë. Në pjesën veriore të Italisë, një lojë u shty nata e kaluar në Torino mes Juventusit dhe Atalanta.

Gjermania

Temperaturat janë vendosur në 20 gradë nën zero. Në majën e Tuggespitze (2,962 metra), më i larti ne gjermani, temperatura ra në -27 gradë Celsius gjatë natës dhe është më e ulëta e regjistruar që nga fillimi i dimrit. Në Berlin, ku numri i personave të pastrehë vlerësohet të jetë mbi 3.000, strehimet janë në rrezik të mos jenë në gjendje të përmbushin nevojat e tyre, sipas stacionit radio RBB.

Austria

Temperaturat kanë rënë në -23 gradë Celsius në Tamsweg, pranë Salzburg (perëndim), ndërsa lumi Danubi është ngrirë në nivel lokal, por autoritetet kanë paralajmëruar qytetarët që të mos përpiqen të ecin në të.

Bullgaria

Në Sofje temperatura ndodhet -7 gradë Celsius dhe shërbimi meteorologjik u shpreh portokalli, madje edhe një alarm i kuq (niveli më i lartë) në dy rajone jugore në kufi me Greqinë, ato të Smolian dhe Kardjali. Gjithashtu, Shoqata Bullgare e Futbollit shtyu të gjitha ndeshjet që do të mbaheshin në javë, pasi dëbora që mbushi stadiumin e bëri të pamundur kryerjen e tyre.

Kroacia

Kroacia ka pësuar më shumë dëmë, pasi bora ra në bregdetin kroat dhe në disa ishuj në Adriatik, ishte një diçka e rrallë, ndërsa temperaturat ranë në 20 gradë nën zero në malin Velebiti të hënën. Në Zagreb temperatura ishte -10 gradë. Shumë shkolla janë mbyllur dhe trafiku në qendër të kryeqytetit është në telashe.

Hollanda

Vala e ftohtë e quajtur “Ariu i Siberisë”, me temperatura nën zero gjatë ditës, pritet të arrijë të enjten, kështu që ndjesia e temperaturës do të jetë -17 gradë Celsius, sipas Institutit të Meteorologjisë.

Mbretëria e Bashkuar

Dëbora tashmë po prek Anglinë lindore dhe shërbimi meteorologjik ka lëshuar paralajmërime për periudhën deri të mërkurën. Kjo javë mund të jetë “më e ftohti” për shumë vite.

Suedia

Temperaturat shkojnë nga -5 gradë Celsius në Stokholm deri në -20 gradë Celsius rreth Estersund, ku shumë suedezë shkojnë për ski. Dëbora është duke shkaktuar probleme në Aeroportin e Arlanda të Stokholmit dhe trenat janë bllokuar në perëndim.

Polonia

Katër vetë vdiqën natën e së premtes, duke e çuar numrin e vdekjeve në peshë nga 48, sipas autoriteteve. Temperaturat ranë mbrëmë në -26.2 gradë në Golstad (verilindje).

Lituania

Tre vetë kanë humbur jetën në tre ditë, sipas Shërbimit të Lajmeve Balltike. Temperaturat ranë në -24 gradë Celsius gjatë fundjavës.

Rusia

Temperaturat “jo normale” mbizotërojnë nga fundjava në qendër të Rusisë dhe Moskës, ku temperatura varion nga -14 gradë Celsius në ditë në -24 gradë Celsius gjatë natës. Sipas parashikimeve, ftohti nuk ka arritur ende kulmin.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: