Category: Mjedisi

Sudimi : Ndryshimet klimatike i kanë bërë thatësirat 20 herë më shumë se sa një shekull më parë

Thatësirat e vitit 2022 thanë lumenjtë kryesorë, shkatërruan kulturat bujqësore dhe rritën çmimet e disa ushqimeve – Ku përfundoi kërkimi i ri shkencor...

Cilat zona në Greqi janë në “të kuqe” në rast cunami ?

Vendet mesdhetare po bashkëpunojnë dhe po përgatiten për mundësinë e një tërmeti të fortë që do të shkaktojë cunami dhe do të godasë zonat e tyre...

Evropa po përballet me thatësirën më të madhe në dekada

Thatësira e paparë në Evropë nxjerr në pah se katastrofa klimatike është këtu Kombinimi i dimrave më të thatë dhe valëve të vapës së njëpasnjëshme të...

Ndryshimet klimatike: “Planeti së shpejti do të bëhet i panjohur” (Video)

Tani është më evidente se kurrë që klima po ndryshon. Një tregues është temperatura e mjedisit që është super-rritur. Nuk është rastësi që, veçanërisht...

Ndryshimet klimatike: Fatkeqësitë natyrore do të bëhen një makth i përditshëm, parashikon OKB për vitin 2030

Planeti është në një “rrugë vetëshkatërruese” Nga viti 2030 e tutje, njerëzimi pritet të përballet me më shumë se një fatkeqësi të madhe...

Evropa: Zjarret e këtij viti në 27 vendet e BE-së, kanë shkatërruar tashmë më shumë se i gjithë viti 2021

Në 27 vendet e Bashkimit Evropian, zjarret kanë shkatërruar gjithsej 5,178,810 hektarë që nga fillimi i vitit (të dhënat nga 16 korriku), pra më shumë se 5,000...

Guatemala: Po rritet aktiviteti shpërthyes në vullkanin Fuego

Vullkani Fuego, rreth 35 kilometra larg kryeqytetit të Guatemalës, po shënon një rritje të aktivitetit shpërthyes, njoftoi të dielën Instituti Kombëtar i...

Organizata Botërore e Shëndetësisë: 99% e popullsisë së planetit thith ajër të keq

Vetëm 23% e njerëzve në 4.000 qytete thithin ajër ku nivelet e NO2 janë brenda OBSH-së, ndërsa përqendrimet më të larta të NO2 janë regjistruar në Mesdhe....

OKB: Të paktën 9 milionë vdekje në vit shkaktohen nga ndotja e mjedisit

Ndotja e mjedisit shkakton më shumë vdekje sesa COVID, thonë Kombet e Bashkuara  dhe bëjnë thirrje për “veprim të menjëhershëm dhe ambicioz” për...

Hëna e plotë sonte në orën 1.22 minuta, Mars 2022

Shpjegimi shkencor dhe interpretimet e dy emrave Hëna e Plotë e Marsit, e njohur ndryshe edhe si Hëna e krimbit, do të shkëlqejë në qiellin e natës të premten,...