Foreign Policy : Greqia dhe Turqia janë duke ecur drejt luftës

1103

Populistët në të dy vendet po thellojnë një krizë të rrallë ushtarake midis aleatëve të NATO-s.

Marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë nuk kanë qenë kurrë të lehta. Vendet fqinje kanë qenë në luftë me njëri tjetrin disa herë në shekullin e 20 dhe ishin afër konfliktit ushtarak mbi ishujt grekë Imia në vitin 1996, para se Shtetet e Bashkuara të hynin për të shmangur katastrofën.

Aleatët e NATO-s tani janë përsëri në prag, e kërcënuar nga populistët në të dyja anët – dhe këtë herë, Uashingtoni nuk gjendet askund. Të hënën, një konfrontim grek-turk filloi kujtimet e vjetra. Kryeministri turk Binali Yildirim, gjatë një ngjarjeje në Ankara, pretendoi se roja bregdetare turke kishte hequr një flamur grek nga një ishull pranë ishullit të Fournoit, pasi u vendos atje më parë nga tre grekë. Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare Helenike u përgjigj se asnjë anije turke nuk ishte parë në zonë gjatë 48 orëve të fundit; kryetari i bashkisë së Fournoit vizitoi ishullin dhe raportoi se flamuri grek ishte ende atje.

Por Greqia ishte e detyruar t’i përgjigjet pretendimeve të Yildirimit me seriozitet të madh. Incidenti i së hënës ndjek një aksident tragjik javën e kaluar në të cilin një pilot grek u vra pasi avioni i tij u rrëzua ndërkohë që u kthye në bazën nga një mision për të kapur luftëtarët turq rreth 10 milje në veri të ishullit Skyros. Ky nuk ishte një incident i izoluar, ose: avionët turq kanë shkelur hapësirën ajrore greke më shumë se 30 herë në muajin prill. Ndërsa Yildirim dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan bënë lëvizje të shpejtë diplomatike për të dërguar ngushëllime te kryeministri grek Alexis Tsipras, opinioni publik grek fajëson vdekjen e pilotit 34-vjeçar drejt Turqisë. Arrestimi i dy oficerëve të ushtrisë greke muajin e kaluar dhe burgosja e tyre në Turqi, ku mund të përballen me akuzat për spiunazh, ushqen më tej zemërimin midis grekëve.

Ndërkohë, ishujt e përfshirë në mosmarrëveshjen e kësaj jave – të quajtur Anthropofagos (greqisht për “kanibal”) – është pjesë e asaj që Turqia pretendon se janë “zona të huaja”, fusha që janë të juridiksionit të diskutueshëm, në Detin Egje. Greqia, nga ana tjetër, nuk njeh “zona të huaja”, në përputhje me Traktatin e Lozanës dhe të drejtën ndërkombëtare. Erdogan përsëriti qëndrimin e Turqisë gjatë vizitës së tij në Athinë vitin e kaluar. Ai pretendoi se Traktati i Lozanës duhet të rishqyrtohet, duke evokuar pakicën turke të Thrakës, një rajon i Greqisë veriore, si justifikim. Sikur të theksonte synimet e Erdoganit, anijet luftarake turke ndalën kohët e fundit një anije kërkimore italiane për të arritur në destinacionin e saj në ujërat greko-qipriotë.

Edhe mes kësaj klime të rrezikshme, të dyja palët po kënaqen me retorikën e pamatur. Në Turqi, Erdogan dhe partia e tij po hynë në një retorikë gjithnjë e më agresive ndaj Greqisë dhe partia më e madhe e opozitës kryesohet nga Kemal Kilicdaroglu, një njeri që pretendon se Turqia duhet të kërkojë 18 ishujt turq të okupuar aktualisht nga Greqia.

Sjellja e Turqisë ka siguruar ndoshta pikën e vetme të marrëveshjes mes qeverisë greke dhe opozitës, me Tsipras, të partisë shumë të majtë Syriza, duke nënkuptuar se Erdogan po sillet si “një sulltan” dhe Giorgos Koumoutsakos, i qendrës së djathtë Demokracia e Re, hije ministër i çështjeve ndërkombëtare, duke thënë se Turqia është “një vend i sundimit autoritar që prodhon paqëndrueshmëri dhe tension në rajon”.

Problemi i Tsipras në trajtimin e qendrave të Turqisë, në vend të tij, në qeverinë e tij – në veçanti, në partnerin e tij të vogël të koalicionit, Grekët e Pavarur, udhëheqësi i së cilës, Panos Kammenos, është gjithashtu ministër i mbrojtjes kombëtare.

Partneriteti midis Syriza dhe Grekëve të Pavarur ka qenë gjithmonë e çuditshme, por tani po vjen në një lehtësim të veçantë. E vetmja gjë që të dyja palët kishin ndonjëherë të përbashkët ishte kundërshtimi i tyre ndaj masave shtrënguese. Ku Syriza ka rrënjët e saj në të majtën radikale, Kammenos ishte ministër i krahut nacionalist dhe populist të Demokracisë së Re, përpara se të thyente dhe të formonte partinë e tij në 2012. Kammenosi tani pretendohet se ka lidhje me Presidentin e SHBA Donald Trump nëpërmjet ish- këshilltarin George Papadopoulos, dhe presidentit rus Vladimir Putin përmes biznesmenit greko-rus dhe ish-deputetit rus Ivan Savvidis. Ndërsa ai ka ndihmuar Tsiprasin me lidhjet e tij dhe njohjen e funksioneve të shtetit grek (dhe sidomos pjesë të asaj që ne do ta quajmë “shtet i thellë”), ai ka qenë një dhimbje e vazhdueshme në politikën e jashtme.

Kammenos dhe partia e tij kanë vënë në mënyrë të përsëritur Tsipras në një pozitë të vështirë duke bërë deklarata luftarake dhe madje agresive ndaj Turqisë, ose thjesht duke u hutuar për politikën e qeverisë. Kammenos, si ministër i mbrojtjes, ka tallur vazhdimisht turqit, duke bërë deklarata përgjatë vijave të “le të vijnë dhe të marrin atë”. Zëvendës i Kammenos në Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare, majtist Fotis Kouvelis, tha të hënën natën se Greqia e gjen veten në “Luftë e padeklaruar në Egje”. Dhe nënkryetari i Parlamentit grek, një anëtar i Greqisë së Pavarur, arriti të kundërshtojë veten brenda 10 ditëve duke thënë se Greqia po “është shumë e ashpër ndaj Erdoganit” dhe se “nuk do të lejojmë ato mbesin të pakundërshtueshme. ”

Probleme të tilla nuk kufizohen vetëm në Turqi; Kammenos ka qenë gjithashtu një problem për Tsipras në negociatat mbi emrin e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, ku ai u bashkua me protestuesit grekë dhe kundër partnerit të tij të koalicionit, duke kërkuar që emri i vendit fqinj të mos përfshijë termin ” Maqedoni “, pavarësisht faktit që është përdorur gjatë. Në fund të fundit, Kammenos u detyrua të tërhiqej dhe “pajtohej të mos pajtohej” me Tsipras.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: