Greqi / Bombe ne avion, ulje e detyruar në Chania te Kretes

Greqi

 

Një alarm ka ndodhur në aeroportin e Chania te Kretes pas një uljeje të detyruar të avionit pas një thirrjeje me bombë, transmentojne mediat vendase

Sipas informacioneve, avioni i cili ishte duke kryer rrugën nga Egjipti në Gjermani (Dusseldorf-Hurghada), ka marrë telefonatë në lidhje me një kërcënim me bombë, kur ai u ul në aeroportin e Chanias.

Aeroplani i takon një kompani gjermane dhe mbart 281 pasagjerë, të cilët po zbresin aktualisht. Avioni është i parkuar në mes të aeroportit dhe bazën ajrore në Souda, ndërsa forca të fuqishme policore, jane përfshirë edhe TAE dhe forcave speciale në kontrollin e avionit