Moti i keq vjen në orët në vijim – Parashikohet për Athinë dhe Selanik

Në Selanik priten reshje të lehta deri mesatare dhe borë vetëm në malet e prefekturës, ndërsa në Atikë nga mesdita reshjet do të intensifikohen.

Shira dhe shtrëngata do të ketë sot në një pjesë të madhe të vendit duke nisur nga perëndimi. Sipas Observatorit Kombëtar të Athinës, në pjesën më të madhe të vendit priten reshje shiu, si dhe stuhi kryesisht në Traki, Sterea, Peloponez dhe zonat ishullore.

Moti në Athinë-Selanik
Për sa i përket dy qendrave kryesore urbane, në Selanik priten reshje të dobëta deri mesatare dhe borë ose borë vetëm në malet e prefekturës, ndërsa në Atikë nga mesdita pritet që reshjet të intensifikohen dhe të ketë stuhi lokale. Erërat jugore do të arrijnë vende 6 me 7 në Egje dhe 5 me 6 në Jon, ndërsa temperaturat nuk do të kalojnë 10 deri në 12 gradë në veri dhe 14 deri në 16 gradë në pjesët e tjera të vendit.

Të mërkurën priten reshje bore në malet qendrore dhe veriore dhe në kontinent, si dhe në zonat me lartësi më të ulët në Maqedoni, ndërsa në pjesën tjetër të vendit do të ketë reshje shiu. Bubullima priten kryesisht në brigjet e Trakës, në kontinentin Lindor, në Peloponez dhe në zonat ishullore.

Efektet gradualisht do të zvogëlohen në Traki, Egje dhe Kretë.