Greqia me 157 epiqendra sizmike renditet e 6-ta në Botë.  

933

Greqia renditet ne vendin e gjashtë në vendet më tërmet në botë. Edhe pse zotëron 0.02 të sipërfaqes së Tokës, ai liron 2% të energjisë sizmike globale çdo vit dhe mbi 50% të Europës.

E para është Japonia, e ndjekur nga Republika e Vanuatit , Peruja, Ishujt Solomon dhe Kili.

Greqia ka 157 epiqendra aktive sizmike që kanë dhënë 570 tërmete më shumë se 6 gradë në shkallën Richter, prej të cilëve 20 në Zakynthos, 17 në Kefallonia dhe 16 në Lefkada, duke renditur Deti Jon si rajoni më i tërmeteve në Greqi.

Zonat më sizmike janë: Greqia (kryesisht në perëndim dhe jug), në Turqi (veri dhe lindor), Italia qendrore dhe Islanda. Sizmizmi i moderuar dhe i madh janë zona të Ballkanit, Alpeve dhe Pyrenees.

Spanja e Jugut, Portugalia dhe Europa Qendrore kanë pasur sizmizëm të ulët. Së fundi, Spanja Qendrore dhe Evropa Veriore kanë një sizmizëm shumë më të ulët.

Termetet më të forta që kanë goditur Greqinë.

Tërmeti më i madh i 50 viteve të fundit ishte në vitin 1968 në Agios Efstratios .

Tërmeti më i madh i regjistruar në historinë e Greqisë moderne u regjistrua më 12 tetor 1856, përqendruar në ishullin Rodos me force 8.2 Rihter, ndersa tërmeti më vdekjeprurës ndodhi në Chios në prill 1881, me një force prej 6.4 Rihter me 4200 vdekje.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: