Koreja e Veriut: Sanksionet e imponuara na prekin gratë dhe fëmijët

975

“Shtetet e Bashkuara dhe forcat e tjera armiqësore në çdo mënyrë pengojnë njerëzit tanë të gëzojnë të drejtat e tyre njerëzore duke përdorur metoda të dëmshme”, tha ambasadori i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara

Pyongyang po punon për të ruajtur të drejtat e grave dhe barazinë gjinore, por sanksionet e imponuara nga fuqitë e mëdha po prekin familjet e pambrojtura, tha ambasadori i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara në Gjenevë.

Ndërsa Khan Tse i kërkoi Koresë së Jugut të kthejë 12 kamarierët që “rrëmbyen” në prill 2016, ndërsa ata punonin në Kinë, duke e quajtur atë “krim kundër njerëzimit”.

Seuli i ka argumentuar se 12 gra dhe një burrë kanë zgjedhur të dëmtojnë në Korenë e Jugut. Presidenti i SHBA Donald Trump arriti sot në Kinë në kërkim të ndihmës së Pekinit për të qortuar Korenë e Veriut, duke theksuar se vendi i izoluar i Kim Gong Yin është duke kërcënuar seriozisht vendin e tij me zhvillimin e armëve bërthamore.

Uashingtoni, sipas Khan, “manipuloi” rezolutat për të vendosur sanksione kundër vendit të tij në Këshillin e Sigurimit të OKB, i cili shkeli sovranitetin e Koresë së Veriut dhe të drejtën e tij për të ekzistuar dhe për të zhvilluar.

“Për shkak të këtyre sanksioneve çnjerëzore ekonomike, popullatat e pambrojtur si gratë dhe fëmijët po bien … viktima”.

“Sanksionet e tilla kundër njerëzimit që pengojnë shpërndarjen e pajisjeve mjekësore dhe ilaçeve për shëndetin e nënës dhe fëmijës dhe të mallrave bazë të jetës së përditshme, duke përfshirë biçikletat e fëmijëve, kërcënojnë mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të grave, madje edhe e drejta e fëmijëve për të mbijetuar,

Burimi : Reuters

 

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: