Letonia bëhet vendi i parë evropian që vendos përsëri lockdown, në mes të valës së re të koronavirusit

69

Rivendos kufizimet për t’u përballuar me rritjen e madhe të rasteve

Letonia është përsëri në një bllokim për një muaj pas rritjes së paparë të rasteve të koronavirusit, si dhe është bërë vendi i parë evropian që rivendos kufizimet e rrepta në mes të një vale të re që përfshiu të gjithë kontinentin.

 “Sistemi shëndetësor është në rrezik. E vetmja rrugëdalje nga kjo krizë është vaksinimi,” tha Kryeministri Christian Karnis të hënën mbrëma gjatë një takimi të qeverisë, duke i atribuar rritjes së shtrimeve në spital shkallës së ulët të vaksinimit.

 Vetëm 57% e 1.9 milionë Letonezëve janë plotësisht të vaksinuar, shumë nën mesataren e BE-së (74%). Kështu qeveria vendosi një shtetrrethim nga ora 20:00 deri në 05:00, mbylli shkollat ​​dhe të gjitha dyqanet që nuk ofrojnë shërbimet e nevojshme.

Më duhet të kërkoj falje për ata që tashmë janë vaksinuar,” tha Carins, duke shtuar se vetëm në sektorin industrial, ndërtimi dhe punët kritike do të lejohen punë fizike.

Letonia është konsideruar prej kohësh një nga historitë e pakta të suksesit në Evropë në trajtimin e koronavirusit, pasi ka regjistruar më pak se 3,000 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Tani kritikët ia atribuojnë programin e vaksinimit aventurave të reja.

Ne e dinim që grupe të caktuara, veçanërisht ato më të vjetra, si dhe më pak të pasurit, ishin në mëdyshje në lidhje me vaksinën. “Fatkeqësisht, ne nuk kemi qenë në gjendje ta trajtojmë këtë në mënyrë efektive,” tha Ilze Vinkele, ish-ministre e Shëndetësisë e Letonisë.

Tani ne jemi të detyruar në një bllokim dhe letonezët që janë vaksinuar janë të indinjuar sepse ata ndjekin rregullat që në fillim,” shtoi ai, duke vënë në dukje se në disa pjesë të vendit shkalla e vaksinimit është më pak se 25%.

Ndërsa Letonia bëhet vendi i parë evropian që imponon përsëri një bllokim të rëndë, një valë e re e koronavirusit po përfshihet në të gjithë kontinentin. Organizata Botërore e Shëndetit thotë se rastet e reja janë rritur me 7% në Evropë javën e kaluar, rajoni i vetëm në planet ku ka pasur rritje.

Burimi : Guardian
Këtë e pëlqejnë %d blogues: