Frikësohet Kina ! Koreja e Veriut: Do të “shtypim pa mëshirë ” SHBA nëse na sulmojnë

Bota

Diplomacia ndërkombëtare është në frikë se Koreja e Veriut është duke u përgatitur për të bërë për pestën herë testimin bërthamor dhe lëvizjet ushtarake ndaj SHBA.

Me kërcënimin se “se ne do t’i shtypim pamëshirshëm” nëse ata zgjedhin të kërcënojnë regjimin e Phenianit. “Konflikti në çdo moment” po frikëson Kinën, Shqetësimi në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve shpreh Kremlinin dhe rekomandon vetëpërmbajtje. Forcat e Armatosura të Koresë së Veriut kanë paralajmëruar të premten se  do të ” do t’i shtypim pamëshirshëm” Shtetet e Bashkuara, nëse ata zgjedhin për të na sulmuar, ndërkohë që armata e aeroplanmbajtëse marinës amerikane, e cila është drejtuar  drejt gadishullit Korean. Nga ana tjetër agjencia shtetërore e lajmeve e Koresë së Veriut KCNA, duke cituar një njoftim të Forcave të Armatosur ka njoftuar se: “Forcat e saj detare e SHBA do të marrin përgjigjen më mizore, nuk ka mëshirë, duke mos lejuar sulmuesit për të mbijetuar”

Në të njëtën kohë Kremlini shpreh shqetësimin në rritje të tensioneve përreth Koresë së Veriut, u bën thirrje të gjitha palëve të përfshira të tregojnë vetëpërmbajtje nëtensionet duke arritur një zgjidhje diplomatike.