Moskë/ Kancelari austriak do takohet me Putinin

576

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurtz, do të vizitojë Rusinë më 3 tetor, tha Yuriy Wakovov, gazetar dhe njëkohësisht këshilltari I Putinit. Të enjten, zëdhënësi rus Dmitri Peskov tha se Vladimir Putin dhe Sebastian Kurtz së shpejti do të takohen në Shën Petersburg.

Herën e fundit Putin dhe Kurtz u takuan në gusht kur presidenti rus vizitoi Austrinë për të marrë pjesë në martesën e ministrit të jashtëm austriak Carin Knails dhe biznesmenit austriak Wolfgang Mallenger. Pas ceremonisë së dasmës, Presidenti Putin zhvilloi një bisedë të shkurtër me kancelarin Kurc në Aeroportin Grachs.

Gjithashtu në qershor, Putini dhe Kurtz biseduan në Vienë gjatë një vizite një-ditore nga presidenti rus në kryeqytetin austriak, që ai bëri me rastin e 50 vjetorit të fillimit të gazit rus në Austri.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: