Zbulimi: Trump i frikësuar se mund ta vrasin atë

749

“Tërmeti” shkaktoi një libër të ri në SHBA me zbulime tronditëse për Donald Trump dhe jetën e tij në Shtëpinë e Bardhë.

“Zjarri dhe zemërim: Brenda në Shtëpinë e Bardhë të Donald Trump” është titulli i një libri që do të dalë së shpejti, duke vendosur zjarr në Shtëpinë e Bardhë, si në politike por edhe zbulime në jetën personale e në punët e brendshme të presidencës amerikane. Në librin është shkruar se Donald Trump nuk priste kurrë të fitonte zgjedhjet, por besonte se kandidimi i tij do të ishte reklama më e mirë për biznesin e tij dhe do të hapte horizonte të reja. Tashmë fragmente të para të publikuara dhe zbuluar nga gazeta britanike Guardian po shkaktojnë dhimbje koke. Libri është shkruar nga biografi Rupert Murdoch, Michael Woolf, ndërsa Steve Bannon, bashkëpunëtori  i ngushtë i Presidentit amerikan, është personi kryesor.

Siç thotë bashkëpuntori Bannon, Donald Trump ka kryer një “tradhti” kur u takua me avokatin rus Natalia Weselnitskaja, i cili do të merrte informacion mbi Hillary Clinton para zgjedhjeve të SHBA.

“Tre fytyrat më të rëndësishme të fushatës menduan se do të ishte një ide e mirë për të takuar një qeveri të huaj në pallatin Trump në sallën e katit të  25-të të takimit pa praninë e avokatëve. Ata nuk kishin avokatë, “thotë Banon tek Michael Wolfe.  Sipas librit, vajza e Presidentit të SHBA, Ivanka Trump dhe bashkëshorti i saj Jared Kunsner kanë rënë dakord se kush do të jetë një President i ardhshëm i SHBA në të ardhmen. Woolf shkruan në librin e tij: “Presidenti i parë femër nuk do të jetë Hillary Clinton, por Ivanka Trump”.

Gulf shkruan se asnjë prej stafit zgjedhor të Donald Trump nuk besonte me të vërtetë se ai mund të ishte fitues i zgjedhjeve, por ata morën pjesë në fushatën për mbulimin e tij në media. Në fakt, skenari fitues nuk i pëlqeu Melanies, ecila ishte e merruar dhe me shpalljen e rezultateve zyrtare ka shpërthyer në lot…

Libri gjithashtu zbulon shërbimin e fshehtë të Donald Trumbe, pasi donte të vendoste një bllok shtesë në dhomën e tij, të cilën ai donte të organizonte dhe të vendoste zërat mbi të cilët nga stafi preku materialin e tij. Libri gjithashtu pohon se ish kryeministri britanik, Tony Blair, i kishte thënë Trump se shërbimet britanike të inteligjencës mund të spiunojnë veten dhe kolegët e tij në fushatën e tij zgjedhore. Sipas Times, Blair shpresonte të siguronte një post për Lindjen e Mesme në anën e Trump, por zëdhënësi i tij mohoi pretendimet si “krejtësisht të pavërteta”.

Libri është bazuar në më shumë se 200 intervista, duke përfshirë bisedime me presidentin dhe me zyrtarë të lartë.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: