Shpetim Zinxhiria

Kakavia, turpi i shtetit shqiptar

Liberalizimi i vizave ka rebeluar plotësisht autoritet përkatëse, të cilët kanë lënë pas dore dhe në mëshirë të fatit këtë pikë doganorë. Pika doganore e...

Nëna ime të lutem mos vdis këtë javë!

Këto janë lutjet e shumë emigrantëve tanë, të cilët në pamundësi për të shkuar në atdhe, brenda shpirtit të tyre kërkojnë Zotit, që të mos u vdesin...

Emigrantët vendimtar për bilancin demografik në Greqi

Hyrja për në Greqi i një numëri të konsiderueshëm i të huajve që nga viti 1990, shumica dërrmuese e të cilëve ishin të moshës 20-45 vjeç (një pjesë e...

Rama i trembet rritjes së patriotizmit, aspiratës së shqiptarëve për bashkim

  Pasi ka shfaqur publikisht terrorin nga dhënia e pasaportave për çdo shqiptar, kudo që është, pasi ka tharë bojën e shpifjeve kundër Rrugës së Kombit,...

Meta: Konflikti politik dhe vënia e interesave partiake mbi ato kombëtare penguan marrjen e statusit kandidat

  LSI është forcë e interesuar në radhë të parë për integrimin europian të vendit, sepse përmes këtij procesi shikon realizimin e aspiratave të çdo...

NASA, lajm të keq për parashikuesit e apokalipsit

Zyra Hapësinore amerikane, NASA, ka përgatitur një raport të veçantë në një faqe interneti në lidhje me parashikimet e kalendarit Maja, ku thuhet se bota do të...

10-të termete më të fuqishëm që tronditën Botën

Tërmeti i fundit shkatërrimtar ishte 8.9 ballë të shkallës Rihter që goditi Japoninë verilindore dhe shkaktoi një cunam të fortë që fshin nga harta e tokës...

1976-2010: 65 marrëveshjet me Greqinë

  Greqia fqinje vend anëtare e BE, përbën një nga aleatët më të rëndësishëm për shtetin shqiptar,e dhe pse në disa momente të veçanta marrëdhëniet...

Bashkimi familjar, “karton i kuq” për emigrantët

Ligjet qesharake të këtij vendi që nuk kanë ngjashmëri me asnjë ligj të vendeve të tjera të BE-së, por që përbëjnë sot rrezikun më të madh të dëbimeve...

Liri-dalje për emigrantët

Ministria e Rendit dhe e Mbrojtjes se Qytetarit ka njerrë një njoftin më 20 Nëndor të 2012 me anën e të cilës bën të ditur se edhe për vitin 2013, emigrantët...