Category: Aktualitet

Shqipëria ngrin, ndërsa drejtorët e Ramës krihen

Azem PARLLAKU  /  Këtë fillim viti kur Shqipëria (londineze) është veshur me gëzofin e bardhë, qytetarët e thjeshtë të saj luten, për një Prill të mbarë,...

Shteti që “vret”

Urim GJATA  /  Rasti i mëposhtëm fatkeqësisht përbën një nga rastet më të dhimbëshme, një rast ku grupe të veçanta të veshur me uniformë detyrojnë...

Helikopterët e Kodhelit si taksi për kamerat e pushtetit

Azem PARLLAKU /  Teksa i gjithë vendi është mbërthyer në darën e acarit, Qeveria nëpërmjet medias së kontrolluar prej saj, vijon të bëjë propogandë. Siç...

Kontributi më i rëndësishëm për Haradinaj është referimi i së Drejtës

Alban DACI  /  Më vjen keq, se ne shqiptarët vazhdojnë e besojnë akoma vetëm tek protestat, turmat, deklaratat dhe euforia për të zgjidhur çështjet tona, të...

Blushi: Si vidhet nafta e Shqipërisë ?!

Jemi vendi me rezervat më të mëdha të naftës në Europë. Fushat tona naftëmbajtëse shkojnë deri në 20 mijë hektarë. Depozitat tona mund të arrijnë 400...

Doshi dhe Ndocaj rikthejnë vlerat katolike dhe demokristiane në Parlament

Faktori katolik ka qene një ndër faktorët më të rëndësishëm të historisë së shtetformimit, të shoqërisë dhe të ngarjeve të fundit. FOCUS NEWS  / ...

Ben Blushit: Klemend Balili nuk arrestohet se është i LSI thoni ju. Po u arrestua ai, bie koalicioni

Deputeti dhe themeluesi i LIBRA-s, Ben Blushi ka lëshuar akuza të forta në sallën e Kuvendit, duke akuzuar kryeministrin Edi Rama se e ka mbushur Kuvendin, qeverinë...

Rilindja “kryqëzon” sekretarin e PS, z. Koço Kokëdhimën

Rilindja të premten kryqëzon Koco Kokëdhimën, duke berë kurbanin e radhës. Sot Asamblea e Partisë Socialiste do të miratojë shkarkimin e sekretarit të saj,...

Familje të varfra në Venezuelë “huazojnë” fëmijët për një jetë më të mirë …

  Këto familje janë të detyruara, nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të dëbojnë fëmijët e tyre. Papunësia e nënës 43-vjeçare shpjegon në rrjetin...

Qumështi, 65% e tregtisë në të zezë

Formalizimi në bujqësi dhe mbështetja e tij me subvencione nuk po funksionon për shkak se sektori është zhytur thellë në informalitet. Rasti i qumështit tregon...