Category: Aktualitet

Shqipëria, ndër vendet me shpejtësinë më të ulët të internetit

Janë të pakta vendet e Europës që vuajnë shpejtësinë e ulët të internetit e ndër to është edhe Shqipëria. Vendi ynë, sipas një raporti të hartuar nga...

Rama: S’jam aspak i kënaqur me veten dhe qeverinë…

Përmes Facebook, kryeministri Edi Rama foli për buxhetin e vitit 2017, i miratuar ditën e enjte në Kuvend. Sipas shefit të Qeverisë, nga ky buxhet përfitojnë...

Panariti: U sigurua vaksina kundër dermatozës nodulare

Focus News /  Deklarata e djeshme e një fermereje nga Lushnja, se lopa që i kishte ngordhur ishte dërguar në punishtet e sallamit në Tiranë, u përgënjeshtrua...

Komisioni Europian: Kanabisi në Shqipëri zë 2.6% të Prodhimit të Brendshëm Bruto

Focus News  / “Të ardhurat ilegale nga bimët narkotike, kanabis sativa në Shqipëri zënë 2,6% të Prodhimit të Brendshëm Bruto”. Këtë situatë dhe shifër...

Politikanët, mashtruesit e sotëm përballë shoqërisë shqiptare

Focua News /  Askush nuk mohon ecurinë dhe përparimet që ka bërë vendi ynë, po kjo nuk i dedikohet vetëm një politike të caktuar, apo të një pushteti të...

Bunkeri i etërve dhe liria në litar

Azem PARLLAKU  /  Shumë prej të pakënaqurve, apo të tjerë të lënduar nga inaugurimi i “Bunk’art 2” nuk kanë ngurruar ta shprehin revoltën një një...

Edi Rama: Nuk kemi ndërmend të nënshtrohemi ndaj Greqisë

Kryeministri Edi Rama ka folur përsëri për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë, duke pasur parasysh edhe ngjarjen e ditëve të fundit me dy shoferët e...

Letër e hapur : Të bëjmë të mundur Votën e Emigrantëve:

Drejtuar:  Z. Nishani, President i Republikës Rama, Kryeministër dhe Kryetar i Partisë Socialiste Meta, Kryetar i Parlamentit dhe i Lëvizjes Socialiste për...

Një ndjesë për SHBA !

Enton ABILEKAJ  /  Shqipëria ka arsye të shqetësohet nga fitorja e Donald Trump. Në radhë të parë si aspirante për t’iu bashkuar Perëndimit. Tashmë në...

Shpërthim një javë pas inagurimit të Rilindjes

Focus News /  Mos vallë edhe ky shpërthim ka të bëjë me fatkeqësitë natyrore? Si ka mundësi që një javë pas inagurimit të rafinerisë më të madhe të...