Category: Bota

Gjermania: Studimi lidh rritjen e shkallës së krimit me ardhjen e emigrantëve

Sipas një studimi, shteti gjerman dëshmoi një rritje prej 10.4 përqind të krimit në kulmin e krizës së migracionit. Autorët e studimit thanë se mosha dhe...

Zbulimi: Trump i frikësuar se mund ta vrasin atë

“Tërmeti” shkaktoi një libër të ri në SHBA me zbulime tronditëse për Donald Trump dhe jetën e tij në Shtëpinë e Bardhë. “Zjarri dhe...

Trump falenderoi vendet që mbështetën SHBA për çështjen e Jeruzalemit

Vendet që ishin me “vijën” e SHBA për çështjen e Jeruzalemit u falënderuan nga Donald Trump me anën e një video prej 47 sekondash. “Dua të...

Moska dhe Ankaraja i bën thirrje SHBA të mos përfshihet në brendësinë e Iranit

Rusia i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara për të mos u përfshirë në “çështjet e brendshme” të Iranit, Rusinë, thotë agjensia ruse TASS, duke...

Historikisht, çmimet e naftës të larta

Çmimet e naftës janë aktualisht në nivelin e tyre më të lartë gjatë dy viteve e gjysmë të fundit, pas zhvillimeve dramatike në Iran dhe rënies së prodhimit...

SHBA: Të paktën 12 të vdekur nga moti i ftohtë dhe i keq

Moti i keq në SHBA I ka kushtuar jetën e të paktën 12 njerëzve, ndërsa bora dhe akulli pritet të përhapen të mërkurën dhe në pjesët jugore të vendit, gjë...

Iniciativat gjermane ndihmojnë në lehtësimin e riintegrimit të të kthyerve

Një numër në rritje i emigrantëve në Evropë janë zgjedhur që të kthehen në vendet e tyre të origjinës, duke e bërë më të madhe të një numër të...

Mijëra fëmijë në kampin e migrantëve të mbipopulluar të Lesbos..

Greqi /Një mjek nga grupi ndërkombëtar i ndihmës MSF thotë se rreth dyzet për qind e migrantëve që strehohen në kampin Moria në Lesbos janë fëmijë, dhe prej...

Emigrantët e humbur: Kryqi i Kuq i Gjermanisë merr mijëra njoftime

Presidenti i Kryqit të Kuq gjerman tha se ishte “e frikshme” se sa prej të zhdukurve janë të mitur të pashoqëruar. Por disa nga të zhdukurit mund të...

Më mirë të vdesim sesa të jemi në burg në Libi

Një emigrant i ri nga Mali që u shpëtua nga Deti Mesdhe në ditët e fundit tregoi një histori dramatike për shpëtuesit e tij. “Do të ishte më mirë të...