Category: Shendeti

Luan Zyka : Bie poshtë spekulimi me coronavirusin (Video)

Koronavirusi SARS-CoV-2 që po kërcënon njerëzimin nuk është prodhuar nga njeriu në laboratorët shkencorë, por është produkt i evolucionit natyror. Në këtë...

Vangjel Tavo: Apel qeverisë!

Respekt dhe nderim të thellë për forcat e armatosura, punonjësit e policisë së shtetit, dhe sigurisht heronjtë e heshtur të këtij vendi, bluzat e bardha, të...

Covid 19: 10,000 të vdekur në të gjithë botën – Evropa në sytë e ciklonit – 5,000 të vdekur në Evropë – numri i të vdekurve në Itali tejkalon ato të Kinës

Në përgjithësi, 10,000 njerëz kanë vdekur nga pandemia, me gjysmën e këtyre vdekjeve të regjistruara në Evropë. Një shembull tipik është numri i vdekjeve...

Dy milionë të vdekur çdo vit për shkak të pamundësisë për dializë

Më shumë se dy milionë njerëz vdesin çdo vit në mbarë botën, për shkak të pamundësisë për dializë ose transplantim të veshkave. Veshkat luajnë një rol...

Kujdes: Ja pse nuk duhet të rimbushen me ujë shishet plastike!

Temperaturat e larta të kohës na detyrojnë të pimë vazhdimisht ujë, xhepi ynë nuk na lejon të blejmë 4-5 shishe uji në dyqane në baza ditore, ne të gjithë...

Bima që shëron diabetin

Bima Aloe Vera dhe pjepri i hidhur janë identifikuar si bimë që kanë efekt kurues. Studimet e reja tregojnë se të dyja kanë efekte pozitive mbi diabetin dhe...

Sa orë lejohet një fëmijë për të parë TV?

Për shumë vite, Akademia Amerikane e Pediatrisë ka rekomanduar që prindërit të mos lejojnë fëmijët e tyre të shikojnë TV derisa të jenë dy vjeç, ndërsa...

Vdekjet nga kequshqyerja rritje me 122 % më 2016

Diabeti dhe sëmundjet e tjera endokrine, të gjakut dhe uro-gjenitale ( me bazë dietetikë ushqyerja me ushqime jo të shëndetshme) kanë pësuar një rritje të...

Ekspertët : Dietat mund t’ju çojnë në depresion

Ekspertët paralajmërojnë se heqja dorë nga karbohidratet dhe zëvendësimi i tyre me dieta më pak kalorike ndikon edhe në gjendjen e ankthit dhe ndryshimin e...

OBSH: Duhani vret më shumë se 7 milionë persona në vit

Konsumimi i duhanit vret më shumë se shtatë milionë persona çdo vit në botë, njoftoi sot OBSH-ja, duke bërë thirrje që të ndalohet promovimi i tyre dhe të...