Greqi/ Presidentja Sakellaropoulou uron rrobaqepësen shqiptare

806

Presidentja e Greqisë znj. Ekaterina  Sakellaropoulou i ka telefononar pronares shqiptare së dyqanit  për ta uruar atë për dhurimin e 600 maska në spitalin Grevena

Kujtohet se Elona Agolli, pronare i dyqanit në Grevena, i ishte kundërpërgjigjur kërkesës së spitalit Grevena për të bërë 600 maska dhe madje kishte refuzuar t’i paguante ato kur zyrtarët e spitalit kërkuan një çmim për të bërë një urdhër pagesë..

Ndërsa, i duheshin nëntë ditë për të qepur 600 maskat që kanë një leckë të dyfishtë dhe një filtër special u qep midis tyre nga spitali.

Në një postim në Facebook, Presidenti i Republikës vëren se në këto kushte të papara nga pandemia e koronados gjejmë “ofertën vullnetare të përditshme”.

 “Rrobaqepësit e  modave bëjnë maska, mësuesit vazhdojnë kurse online, bizneset ofrojnë mbështetje financiare dhe logjistike. Akte të tilla na japin një mundësi unike për të rimenduar vlerat tona njerëzore dhe mënyrën se si ne organizojmë marrëdhëniet tona personale, familjare dhe shoqërore “.