Berlin / Emigracioni epiqendra e takimit të Mitsotakis me Merkel

230

Migrimi dhe situata në kufirin greko-turk do të jenë thelbësore në axhendën e takimit në orën 15:30 të ditës së sotme me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis dhe kancelaren gjermane Angela Merkel në Berlin, raportojnë mediat greke.

Berlini dëshiron në çdo mënyrë të parandalojë përsëritjen e vitit 2015 dhe situatën që i kushtoi shtrenjtë gjithë sistemit politik gjerman – dhe personalisht kancelares.

Ajo  pret sot në takimin e saj z. Mitsotakis të ritheksojë mbështetjen e saj për Greqinë, e cila tani kuptohet gjerësisht nga qeveria gjermane si mbrojtëse e kufijve të jashtëm të Evropës. Në këtë kontekst Gjermania ka nevojë për Greqinë, por në të njëjtin kontekst është mbështetja që Angela Merkel i ofron Turqisë, e cila për shumë njerëz, brenda dhe jashtë vendit, konsiderohet e pakuptueshme për provokuese.

Në deklaratën e saj për këtë çështje javen e kaluar , zonja Merkel shprehë “mirëkuptimin” e saj ndaj palës turke, e cila po “heq barrat e rënda” pasi strehon 3-4 milion refugjatë dhe deklaron pakënaqësinë e saj për përgjigja e saj nga Bashkimi Evropian

Javën e kaluar Merkel tha se nëse Bashkimi Evropian dhe Turqia nuk bien dakord, Gjermania është e gatshme të ofrojë ndihmë bilaterale. Tashmë, disa ditë më parë, Parlamenti Federal miratoi një lëvrim prej 32 milion eurosh për përmirësimin teknik të Gardës Bregdetare Turke – me shpresën se veprimet e trafikantëve në Egje do të kontrolloheshin në mënyrë më efektive.

 Mediat gjermane shpesh kritikojnë kushtet në të cilat jetojnë refugjatët dhe migrantët, si dhe situatën në kufirin tokësor greko-turk. Javën e kaluar, si pjesë e brifingjeve të rregullta të redaktorëve, shumë gazetarë shtruan çështjen e pajtueshmërisë me ligjin ndërkombëtar dhe atë evropian.

Agjenda e sotme, sidoqoftë, përcaktohet në të njëjtën kohë nga kriza globale e epidemisë së re të kurorëzimit dhe ndikimit tashmë të shfaqur në ekonomi – dhe Eurozonës. Gjermania tashmë është duke përgatitur një paketë masash për të mbështetur bizneset e saj, të cilat preken nga pezullimi i tregtisë dhe lëvizjes, dhe po monitorojnë zhvillimet me interes të shtuar duke pasur parasysh nevojën e mundshme për ndërhyrje në nivelin Evropian.