Bozdo: Rama vazhdon të mburret me projektet e Bashës, ja si ishte projekti i Pazarit të Ri

Kryesore Politika

Ish-nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo, ka reaguar sot lidhur me përurimin e Pazarit të Ri të Tiranës nga Kryeministri dhe Kryebashkiaku i kryeqytetit.

Ja çfarë thotë Bozdo: Me 16 prill te 2015, Lulzim Basha dhe Michael Granof – Presidenti i fondit Shqiptaro- Amerikan te ndermarrjeve, ne nje konference shtyp,i lajmeruan perfundimin e projektit te Pazarit te Ri, duke publikuar dhe fotot perkatese se si do te transformohej kjo hapsire tregtare dhe publike.

Nje projekt te rendesishem transformues dhe me financim te siguruar dhe parashikuar nga administrata Basha. Ky ishte vetem njeri prej tyre, nje tjeter ishte Bulevardi i ri e Lumi i Tiranes, Terminali Multimodal, dhjetra rruge, shkolla, kopshte e cerdhe.

Kjo natyrisht eshte mendesi dhe praktike e re mbi bazen e te ciles duhet te punoje cdo qeverisje vendore apo qendrore qe ka ne fokus qytetarin dhe zhvillimin.

Ne fakt deri tani, “Rama Junior” s’po ben gje tjeter vetem zbaton projektet e adminstrates Basha dhe po perfundon ato qe u bllokuar turpshem gjate dy viteve te qeverisjes se Rilindjes.

Ne kontrast me kete, Kaposhi Rama qe kaperdiset sot, iku si bandi nga Bashkia: nuk la as edhe nje cope leter te bardhe ne tavolinat e punes, se per projekte investimet, pune ne proces apo fonde te siguruara e financime nga arka e Bashkise, nuk behej fjale. Iku dhe la pas gropen ne Sheshin Skenderbej qe ishte kthyer ne makth per qytetaret, la tonelata plehra neper hapsira publike sic ishte ajo pas pallatit te kultures e cila u shnderrua ne nje lulishte per qytetaret apo hapsira e mbetjeve tek policia bashkiake tejet e rrezikshme per jeten e qytetare, hapsire e shnderuar po keshtu ne lulishte nga administrata Basha.

Kontrasti sot eshte i qarte mes njeriut qe punon per qytetaret dhe atij qe punon per vete. Rama iku nga Bashkia me nje pasuri te pallogaritshme per vete, Basha u largua duke lene pas investime kryera, te nisura, ne proces, te projektuara dhe me sigurim te financuar qe do te ndryshojne te sotmen dhe te ardhmen e kryeqytetit te Shqiptareve.

Gezuar Diten e Veres, edhe per genjeshtaret!”