Category: Aktualitet

Greqi / Tërmet në Kretë

Tërmeti u ndje veçanërisht në pjesën më të madhe të Kretës, por edhe ishuj të tjerë në Egjeun juglindor. Një tërmet i fortë ndodhi pak pas orës 15:30 në...

18 mijë studentë shqiptarë nëpër botë, 94% nuk duan të kthehen në Shqipëri

Shqipëria harxhon rreth 180 milionë euro çdo vit, nga fitimet e familjeve shqiptare, për të investuar në njerëz që do kontribuojnë në ekonomitë perëndimore...

Gjysma e shqiptarëve jetojnë në varfëri ekstreme, me 2USD/dita

Gati 1,4% e popullsisë së Shqipërisë në vitin 2017 jetonin në varfëri ekstreme me më pak se 2 dollarë në ditë, sipas një raporti për varfërinë të Bankës...

Punëmbaruari mbyll “JOQ Albania”, faqja sociale me 2 milionë ndjekës.

Mbyllet faqja e portalit “JOQ Albania” në Facebook. Këtë lajm e ka konfirmuar Drejtuesi i portalit Gentian Çekeli përmes një postimi në llogarinë e tij...

Aplikimet për azil politik : Shqipëria e dyta në Botë

Aplikimet për azil të shqiptarëve në BE arritën në shtator nivelin më të lartë që pas pandemisë, e dyta në botë Kërkesat për azil nga Shqipëria në një...

Greqi: 2.135 raste – 101 vdekje dhe 562 të intubuar në 24 orë

Jemi në orët më të vështira që po kalon vendi jemi në vijën e kuqe tha sot kryeministri grek, ndërsa ministri i Mbrojtjes se Qytetarve tha se duhet akoma pak...

Greqia “nuk hapet” më 1 dhjetor, shtyn afatin e lockdown

Zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas bën të ditur se Greqia nuk do të rihapet nga 30 nëntor, siç ishte plani fillestar. Lockdown total do të ketë...

KLSH: Entet e qeverisë nuk po trajtojnë me seriozitet emigracionin, të bëhet aktiv regjistri i të larguarve

Emigracioni është një problem i mprehtë, në të cilën po kalon Shqipëria, teksa vendi po zbrazet përditë kryesisht nga të rinjtë që largohen për arsye...

Konsullata shqiptare në Athinë: Mos bini pre e mashtrimeve të zyrave dhe pseudoshoqatave, – nuk ka kurajo t’i emërtojë ato…!

Nëse është e vertetë duhet që ti emërtojë këto zyra dhe shoqata Më 16 Nëndor Ambasada jonë në Athinë ka publikuar një njoftim të konsullatës ku u bën...

Raporti : 360 mijë shqiptarë janë larguar nga vendi gjatë qeverisjes Rama

Rama premtoi se do të hapte 300 mijë vende të reja pune, por ndodhi e kundërta pasi gjatë qeverisjes së tij u larguan nga vendi 360 mijë shqiptarë. Vetëm në...