Category: Aktualitet

Studimi: Ku keni më shumë gjasa të prekeni nga COVID-19 ?

Kujdes! Ku keni më shumë gjasa të prekeni nga COVID-19? Zbardhen të dhënat e studimit më të ri që duhet t’i dini të gjithë (Shkencëtarët gjurmuan lëvizjen...

Profili i tri dekadave emigracion

Afro tri dekada pas fillimit të tranzicionit post-socialist, migracioni ndërkombëtar dhe ndikimet e tij ekonomike, politike dhe sociale mbeten një çështje...

Presidentja e KE-së telefonon kryeministrin Rama, çfarë kanë biseduar

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka zhvilluar një bisedë telefonike me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama. Nuk ka asnjë një deklaratë...

Presidenti Meta: Soros po zbras Shqipërinë

Presidenti i Shqipërisë ka deklaruar se hqipërinë po e zbras miliarderi Soros, ai i ka kërkuar kryeministrit shqiptar që Sorosi të investojë në Shqipëri, duke...

Sa shpejt na i dhe lamtumirën o Aleks…!

Aleks Janaqi na dha lamtumirën. Me kuptimin e plotë të fjalës “babai” i emigracionit shqiptar në Selanik, pas një sëmundje të pashërueshme u nis për në...

57 % e shqiptarëve jetojnë jashtë vendit

Numri i shtetasve shqiptarë jashtë vendit, sipas INSTAT, ka arritur në rreth 1,64 milion banorë. Kjo shifër është sa gati 57% e atyre që jetojnë brenda vendit,...

Romët, të përjashtuarit e mëdhenj nga skema ndihmuese e qeverisë “antiCOVID-19″

Nga Manjola LUMANI / Sipas të dhënave të raportuara nga studime të ndryshme, pandemia e COVID-19 po thellon edhe më tepër varfërinë, pabarazinë dhe...

Zoti kryeministër! Ja çfarë humbasin shqiptarët nga marrëveshja JUAJ me Greqinë

Mos i provokoni emigrantët me lajme të tilla në kohë pandehmie…! Lëre propagandën nga Surreli dhe hajde këtu në Greqi dhe shiko se çfarë humbasin...

Luela Hajdaraga një ambasadore në momentin dhe kohën e duhur.

Duhej shkarkimi i Adrianës Hobdari që ambasada jonë të rikthehej në identitetin e saj, të kthehej atje ku emigrantët prisnin prej shumë vitesh. Ardhja e...

Greqi: 2,646 raste të reja, 179 të intubuara, 18 të vdekur

Një rekord i ri për rastet e koronavirusit u njoftua të Mërkurën, 4 Nëntor. Këtë herë u shënua një rekord “i zi” në vdekjet, intubimet dhe rastet...