Coronaeus: Vdes mjeku kinez që kishte bërë paralajmërimin e virusit

369

Okulisti Liu Wenliang ishte një nga mjekët e parë në Kinë që paralajmëroi koronavirusin.

Okulisti kinez që u përpoq të paralajmëronte të tjerët për epideminë e re të koronavirusit vdiq të enjten nga sëmundja, sipas CNN dhe BBC, duke cituar raportet e mediave shtetërore

Menjëherë pasi u transmetua mesazhi, mjeku Lee u akuzua nga policia Ohan për përhapjen e thashethemeve. Ishte një nga shumë mjekë të dyshuar nga policia ndërsa ata u përpoqën të paralajmërojnë për virusin e ri, në ditët e para të epidemisë që la më shumë se 560 njerëz të vdekur.

Më 12 janar, mjeku u pranua për shtrimin në spital pasi ai vetë u infektua nga virusi. “Ne jemi shumë keq për humbjen e Li Wenliang,” tha Dr. Mike Ryan, një zyrtar i lartë i OBSH-së, u tha gazetarëve në Gjenevë çdo ditë. “Ne e nderojmë jetën e tij dhe vajtojmë vdekjen e tij me kolegët tanë,” shtoi ai.