Gjermani : Zjarri në kopshtin zoologjik, dhjetëra majmunë të vdekur

258

Zjarri shpërtheu brenda natës në një kopsht zoologjik në qytetin gjerman Krefeld dhe la të vdekur më shumë se 30 kafshë.

Dhjetëra majmunë u dogjën nga një zjarr në një kopsht zoologjik në qytetin gjerman të Krefeld dhe vendi ku dhe u shkatërrua plotësisht.

Policia po heton shkakun e tragjedisë, e cila u raportua të jetë shkaktuar nga fishekzjarret. Zjarri shpërtheu brenda natës dhe la më shumë se 30 kafshë të vdekura. Një zonë fqinj ku gjenden gorillat mbeti e paprekur. Kopshti zoologjik i majmunëve u hap në 1975 dhe ka pritur në vite orangutan, shimpanze dhe gorila.

Gjermania është importuesi më i madh i fishekzjarreve në BE. Çdo vit në prag të Krishtlindjes qindra mijëra tifozë të kësaj shfaqje spektakolare po përdorin fishekzjarre në të gjithë vendin.