Erdogan dhe Merkel diskutuan me telefon për Sirinë dhe Libinë

202

Kancelaria gjermane do të vizitojë Rusinë në 11 janar për të diskutuar krizën e Lindjes së Mesme me Presidentin Vladimir Putin.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pati një bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, sipas një deklarate të lëshuar nga Presidenca Turke të hënën.

Sipas agjencisë turke Anadolu, të dy udhëheqësit diskutuan marrëdhëniet bilaterale dhe çështje që lidhen me zhvillimet në Siri dhe Libi.

Ky komunikim vjen pothuajse 24 orë pas deklaratave të Erdoganit se Ankaraja filloi dërgimin e trupave në Tripoli, Libi, për të forcuar regjimin e al Sharjah dhe për të mbështetur qeverinë e Pajtimit Kombëtar.

Kriza në Lindjen e Mesme, Libi dhe Siri, në zemër të takimit Merkel-Putin

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të bëjë një vizitë në Rusi më 11 janar për të diskutuar krizën e Lindjes së Mesme me Presidentin Vladimir Putin, tha sot Kremlini.

Sipas shërbimit për shtyp të Presidencës Ruse, Kancelari do të shkojë në Rusi me ftesë të Presidentit Rus.