Greqi, në pranga 13 shqiptarë baronë të drogës

1077

Policia ka arrestuar sot ne mëngjes një grup kriminal prej 21 anëtarësh, nga keta 13 shqiptarë, katër grekë, dy Gjeorgjian, një moldav dhe një bullgar. Arrestimi eshte bere ne zonen më problematik në Exarchia ne Athinë, ku gjatë kontrollit ju gjetën kokaine dhe hashash.

Në kurriz të të arrestuarit, u hartua një dosje për veprat penale të kriminal, trafikimit të drogës dhe vjedhjeve. I njëjta dosje përfshin edhe pesë anëtarë të tjerë të organizatës, duke përfshirë zyrtarët e burgjeve në burgjet e vendit, të cilët akuzohen për të njëjtat vepra penale. Në kuadër të operacionit policor janë kryer 25 kërkime në shtëpitë dhe vende të tjera ku ndër të tjera u gjetën dhe konfiskuan:

23 kilogramë kërp,

200 gram kokainë dhe heroinë,

Substanca çrregulluese,

peshore precize,

«Al irsoft” pistoleta e tipit

thika dhe penknives

2 makina,

2 motorra

8.500 euro, si dhe një numër telefonash celularë dhe karta SIM.

Shumica e anëtarëve të rrjetit penale janë fajësuar në të kaluarën për veprat e trafikut të drogës, plaçkitje, grabitje dhe vjedhje, ndërsa në kurriz te nje 27 vjeç shteti të huaj, rendon mr burgim të përjetshëm për vrasje me dashje.

 

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: