Greqi : Ngjante si pakistanez, rrihet nga policia një shtetas grek

700

Edhe një ngjarrje e shëmtuar ka ndodhur ditën e hënë nga dy efektivë të policisë.

Një incident i një dhune të jashtëzakonshme raciste është ushtruar ndaj një vendasi nga oficerët e policisë në Heraklio në Kretë, raportojnë media lokale të Kretës.

Sipas tij, të hënën pasdite, rreth orës 6:15, duke ikur me motorr nga puna e tij, dy policë të ekipit të DIAS e ndaluan atë në zonën Ammoudara, duke bërtitur “Pakistane stop”! Ai nuk i kushtoi vëmendje pasi ai konsideroi se ata nuk ishin adresuar ndaj tij, por menjëherë pas kësaj efektivët e policisë DIAS mbërritën pranë tij duke bërtitur “pakistane, bëj mënjanë, përndryshe do t’ju rrëzojë”!

Ata e goditën në fytyrë, e prangosën dhe e goditën përsëri ndërsa ai po binte. Policët e DIAS treguan egërsi të ngjashme në rajonin e policisë në Maleviziou, ku e morën, e zhveshën, e goditën në organet gjenitale dhe e kërcënuan, kur u tha atyre se do t’i padiste, se “do ta gjejnë jashtë”! Në të njëjtën kohë, ata u përpoqën ta ngarkonin se dispononte një palë gërshërë si “armë”.

Akuza e tij në detaje:

Mbarova punçn në 6 pasdite të hënën, kam marrë kamionin për ta çuar në shtëpinë e shefit tim në Ammoudara, Heraklio. Rreth orës 6:15 u largova, mora motoçikletën për të shkuar në shtëpi. Ndërsa isha duke ecur, dëgjova një zë pas meje që thoshte: “Pakistane, bëj mënjanë”. Nuk i kushtova vëmendje. Më pas rreth 5 metrash një motor policie është pranë meje në anën e majtë. Kur pashë që ishte ekipi i DIAS, unë ndalova direkt në anën e djathtë të rrugës, zbrita motoçikletën dhe hoqa syzet e mia dhe ndërsa po hiqja helmetën time, dhe para se t’u tregoja atyre se isha grek, mora një grusht në syrin e majtë.

Vura duart në shalën e motoçikletës dhe u thashë “pse më godisni”? Më thonë se ne do të kontrollojmë dhe tërheqin çantën nga beli im. U thashë atyre që nuk hapet sepse kapsja është e prishur dhe kam lidhur një nyjë në mes. Dhe unë ngre dorën e djathtë për t’u treguar atyre ku e kam lidhur. Pastaj kam marrë një grusht tjetër në syrin tim të djathtë, ndërsa një polic bërtiti “ju keni një armë dhe kërkon ta nxjerrësh atë jashtë”.

Unë u them atyre që nuk kam asgjë të paligjshme , tani unë dua të raportoj numrin tuaj tek udhëheqësi juaj. Ata menjëherë më hodhën poshtë, më prangosën dhe filluan të më godisnin dhe më shtypnin mbi kokë dhe shpatulla.

Më kontrollojnë, nuk gjetën asgjë mbi mua dhe hapën motoçikletën nën shalë, një kaçavidë elektrike dhe një palë gërshërë të vogla qe pret pëlhura. Njëri prej tyre i mori nga motoçikleta dhe i futi në çantën e përparme në çantën time dhe më thotë,

“Me këtë doni të na vrisni”!

Nuk fola aq sa të mos rrihesha përsëri.

Makina patrulluese erdhi dhe më çoi në stacionin e policisë Malevizi, erdhi edhe DIAS , më futën, më zhveshën lakuriq për një ekzaminim fizik. Më ulën dhe më pas njëri prej tyre më goditi në organet gjenitale. Rashë poshtë, më dolën lotë nga dhimbja dhe kthehem dhe u them atyre se do t’ju padisë. Polici më goditi përsëri, këtë herë nga pas. Ai u mbështet mbi kokën time dhe tha: “Nëse na padisni, ne do t’ju gjejmë!”

Ndërsa po më mbanin në paraburgim, ata po kërkonin të zbulonin nëse kisha qenë i përfshirë me autoritetet. Kur u thanë që isha i pastër, i dëgjova duke thënë: “Çfarë do të shkruajmë për ta mbajtur brenda?” Pastaj filluan të shkruajnë për mosbindjen, rezistencën ndaj autoriteteve, kërcënimet dhe shkeljen e ligjit për armët (arma që ata më ngarkojnë është gërshërë për pëlhurat që morën nga motoçikleta dhe futën në çantën time)…

Si e dëgjova këtë? Qendra e ndalimit është e ndarë nga një derë prej druri që ishte e hapur.

Nëna ime është në Athinë. Sot ajo do të shkojë në zyrën e ministrit Z. Chrysochoidis për të paraqitur një ankesë sepse ata kërcënojnë të më gjejnë jashtë “, përfundon për mediat .