Greqi/ Shkon në 20 numri i vdekjeve nga gripi

620

Vdekja e një gruaje 78-vjeçare sot në Krete nga virusi i gripit e ka cuar në 20 numrin e vdekjeve që nga fillimi i sezionit. Vdekja e parë është konfirmuar, nga HCDCP, dhe është një 49-vjeçar i cili, pavarësisht se i përket grupeve me rrezik të lartë, nuk ishte vaksinuar. Por…

Dy vdekjet e fundit brenda javes e kanë rritur në 20 numrin e viktimave nga virusi i gripit, aq sa më parë brenda një jave ishin regjistruar 12 te vdekur midis tyre dhe tre fëmijë. Por këtë jave brenda tre ditëve regjistrohen edhe raste të tjera të vdekjeve, të një vajze 5 –vjeçare dhe të gruaje 78-vjeçare, duke vënë në alarm vendin. Autoritet përkatese theksojnë se aktiviteti i influencës në Greqi është në nivel të lartë, me infeksione infektive që presin kulmin e saj gjatë dy javëve të ardhshme, duke parashikuar që numri i njerëzve që janë prekur me grip nuk mund të kalojë numrin vitin e kaluar, ku 42 njerëz jetën nga komplikimet.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: