Ja 12 tërmetet më të fuqishëm në botë !

Mjedisi

termeti me i fuqishen ne keto 50 vite-2

Kur termeti  zgjohet qindra e mijra njerëz humbasin jetën.  

Këto janë tërmetet më të mëdha në botë që nga fillim të shekullit të 20-të:

Kili më  1960 Tërmeti 9.5 Richter. shkaktoi një cunami. Të paktën 1,700 njerëz humbën jetën.

Alaska më 1964, në tërmetin 9.2 Rihter me 131 të vdekur

Indonezia, në vitin 2004. Tërmeti shkatërrues të 9.1 Richter. Pasuar nga cunami. 230,000 njerëz kanë vdekur në dhjetra vende, aferishst 42,000 të zhdukur.

Japoni, 2011, termeti 9 Rihter shkaktoi një cunami vrarë 18.000 njerëz. Cunami që pasoi ka shkatërruar rajonin Tohoku (verilindje) duke shkaktuar dëme të konsiderueshme dhe një aksident të rëndë në stacionin e energjisë bërthamore Fukushima.

Rusia, 1952, termeti 9 Richter ka shkaktuar shumë dëme dhe cunami. Raportet e mbi 2.300 të vdekur.

Kolombia, 1906. Tërmeti me magnitudë 8.8 të shkallës Rihter në brigjet e Kolumbisë dhe Ekuadorit shkakton cunami që rezulton në 1.000 njerëz humbasin jetën e tyre.

Kili, 2010. Më shumë se 520 persona u vranë, kur një tërmet i 8.8 të shkallës Rihter goditi rajonet qendrore dhe jugore të vendit. Pasuar nga cunami.

Kina, 2008. 87,000 të vdekur regjistron vendit, kryesisht në provincën Sichuan (jugperëndim) nga tërmeti i 8 gradë, vdekjeprurëse në Kinë në 32 vitet e fundit.

Peru, 2007. Të paktën 900 të vdekur dhe të zhdukur, 320,000 personat e prekur nga tërmeti prej 7.7 të shkallës Rihter, në pjesën jugore të vendit.

 Pakistani, India, 2005. Të paktën 75.000 të vdekur nga tërmeti 7.6 Rihter që goditi në rajonin Kashmir.

Indonezi, 2009. sizmike dridhje 7.6 grade trondit perëndimin e Sumatrës duke gjetur vdekjen më shumë se 1,100 njerëz dhe 500.000 të pastrehë.

Turqi, 2011. Më shumë se 600 të vdekur dhe të paktën 4,150 të plagosur nga tërmeti prej 7.2 gradë në provincën Van (lindje).

Haiti, 2010. Më shumë se 200,000 të vdekur nga tërmeti prej 7 gradë që shkatërroi një pjesë të madhe të kryeqytetit Port-au-Prince. Numri i zhvendosur u rrit në një milion njerëz.

Burimet: AFP, BBC.

termeti 3