Marreveshja me Maqedonine: Samaras sulmon presidentin Pavlopulos

799

Kritike te ashpër me anen e nje deklarate ndaj qeverise pas marrëveshjes me Maqedoninë ka bere deputeti i opozites “Demokracia e Re”dhe ish-kryeministri Antonis Samaras, duke theksuar se nuk është vetëm një marrëveshje e keqe, por edhe një kompromis i panevojshëm dhe poshtërues.

Në deklaratë, ish kryeministri thekson se festimet e SYRIZA-s nuk mund të mbulojnë zhgënjimin universal të popullit grek, duke shtuar se ”  konsistenca e pambështetur e Presidentit të Republikës me Z. Tsipras nuk është në gjendje të shuajë nga kujtesa kombëtare  e Konstantinos Karamanlis dhe Andreas Papandreu “.

Nuk ishte një” nacionalist “Konstantinos Karamanlis kur tha se” Maqedonia është një dhe është greke “, as nuk ishte Andreas Papandreu” aventurier “kur tha se emri i Maqedonisë është automjeti i papërgjegjshmërisë për Shkupin ” .  Sipas Antonis Samaras, qeveria jo vetëm që ka dhënë emrin, por edhe etninë, identitetin dhe gjuhën e Maqedonisë në Shkup. “A mund qe SYRIZA-ANEL me gënjeshtrat genjyen  popullit grek? Le të dinë, megjithatë, se grekët nuk do të pranojnë të vjedhin shpirtrat e tyre “, përfundon ish kryeministri.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: