NASA: Ka nevojë për mënyra alternative për transportimin e njerëzve në hapësirë

967

Shefi i NASA Jim Bradestein tha të premten se ka besim të plotë në marrëdhëniet SHBA-Rusi në sektorin e hapësirës, por aksidenti që ndodhi gjatë nisjes së raketës theksoi nevojën për një mënyrë tjetër alternative për njerëzit që të shkojnë në hapësirë.

Bradynstein tha se pavarësisht aksidentit të nisjes që ndodhi ditën e enjte , ai është plotësisht i bindur për sigurinë dhe besueshmërinë e raketave ruse Soyuz dhe pret që astronautët e SHBA të fluturojnë përsëri me raketat ruse Soyuz.

Shefi i NASA tha gjithashtu se nuk ka indikacione se misioni tjetër i ardhshëm, planifikuar i në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor do të pezullohet. Drejtori Ekzekutiv i Roskosmos, Sergej Kraljev tha se misioni i ardhshëm i drejtuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës është planifikuar për në dhjetor, duke shtuar megjithatë se kjo do të varet nga konkluzionet e komisionit që hetojnë shkaqet e aksidentit. Ai i bëri këto deklarata para gazetarëve në Moskë një ditë pasi kozmonauti rus Alexei Offkychin dhe astronauti amerikan Nick Heig bënë një ulje të detyruar në Kazakistan pas aksidentit në raketën që mbante anijen Sojuz dhe të destinuar për Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: