Neser, vizita e parë zyrtare e Erdoganit në Berlin

539

Lidhur me vzitën e tij në Gjermani , Erdogani tha: “Qëllimi i parë i kësaj vizite është që në fund të përfundojë periudha e tensioneve që marrëdhëniet tona dypalëshe kanë gjatë viteve të fundit,

Në vitin 2017, Rexhep Tajip Erdogan denoncoi “praktikat naziste” të qeverisë gjermane, ndërsa një vit e gjysëm më vonë , presidenti i Turqisë fillon një vizitë të pajtimit të Berlinit të enjten në Berlin, pavarësisht protestave.  

Ndërmjet Ankarasë dhe Berlinit, çështjet e fërkimit nuk kanë humbur kurrë në vitet e fundit, nga grushti i dështuar Erdogan i vitit 2016, i cili akuzoi Gjermaninë për mbështetje të ngrohtë deri në kapjen e shtetasve gjermanë në Turqi, mes tyre edhe gazetarëve. Objektivi i parë i kësaj vizite është që t’i japë fund periudhës së tensioneve që kanë kaluar marrëdhëniet tona dypalëshe në vitet e fundit,” tha Erdogan të dielën para nisjes për në Nju Jork, ai do të udhëtojë në Berlin të enjten.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: