Po vijnë dy ditë me stuhi dhe rënie të temperaturës

Greqi

Nga vera në dimër për dy ditët e ardhshme, sipas buletinit të përkeqësimit emergjent të Shërbimit Kombëtar të Motit.

Konkretisht, reshje të dendura shiu dhe stuhi që do të shoqërohen me frekuencë të lartë rrufeje dhe në disa vende me breshër parashikohen nga nesër e premte si dhe të shtunën në Greqinë Qendrore dhe Veriore.

Më hollësisht, nesër të premten parashikohen reshje të dendura shiu dhe stuhi nga orët e mesditës në Jonin Verior, në Epir, gradualisht në Maqedoninë Perëndimore dhe Qendrore dhe nga pasditja në Thesali. Efektet do të dobësohen në mbrëmje në perëndim, ndërsa natën e së premtes ndaj të shtunës do të shtrihen në Maqedoninë Lindore, ishujt e Egjeut Verior, Sporada, Kontinentin Lindor dhe Evia.

Efektet e forta do të vazhdojnë të shtunën në Maqedoninë Qendrore dhe Lindore, ishujt e Egjeut të Veriut, Thesalinë, Sporadet, Sterenë Lindore dhe Evia, ndërsa pasdite dhe pasdite do të prekin vende-vende të gjithë Greqinë kontinentale. Në mbrëmje pritet rënie e dukurive.

Theksohet se temperaturat ditën e shtunë do të zbresin në rajonet qendrore dhe veriore rreth 4 deri në 6 gradë Celsius dhe nuk do të kalojnë 23 deri në 26 gradë në veri dhe 26 deri në 28 gradë Celsius në zonat qendrore.