Ndodhi dhe kjo…I qëllon me armë pas shpine

257

Ngjarrja ka ndodhur mbrëmë në ishullin Lesvo, ku një 55-vjeçar grek është autori që qëlloi me armë gjahu kundër 4 azilkërkuesve (3 nga irani dhe 1 nga avganistani).

Policia ka bërë të mundur arrestimin e autorit të ngjarrjes, duke I sekuestruar dhe armën. Mësohet se kater refugjatët kishin dale për shëtitje ne një largësi 5 km larg kampit, ku dy vetura gjenden pranë tyre.

Kater refugjatët të trembur vrapojnë dhe u përpoqën të gjenin vend për tu fshehur, pas një kohë një ata fillojnë përsëri të ecin dhe makinat u kthyen kështu që ata vrapojnë.

Por…Ata dëgjuan një armë zjarri dhe u goditën nga arma e gjahut… por shumë shpejt të plagosurit, janë dërguar në spitalin në Mitilini  dhe po marrin mjekime.

Të plagosur mbeten një 30-vjeçar avgan që ka marrë plagë në trup dhe dhe 33-vjeçari iranian plagë në këmbë..

(në foto 30 vjeçari nga avganistani)