Rusia do t’i dorëzojë Turqisë S-400 në tetor 2019

782

Dje në Ankara, Presidenti rus Vladimir Putin, pas bisedimeve me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se vendimi u mor për të përshpejtuar traditën S-400 në Turqi dhe që do të bëhet në korrik 2019.

Sipas marrëveshjes të nënshkruar kohët e fundit, dhënia e dy S-400 në Turqi nuk do të bëhet në fillim të vitit 2020, por në tetor 2019, në fakt katër muaj më parë”, theksoi  agjencia ruse të lajmeve. I njëjti burim shtoi se “një grup i S-400 do të arrijë Turqinë nëpërmjet Detit të Zi me tre anije që do lundrojnë nga porti i Novorossiysk”.

 

.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: