Rusia rrit fuqinë ushtarake në kufirin e Evropës, Perëndimi i përgjigjet me forcën më të madhe që prej Luftës së Ftohtë.

Bota

kercenon putin

Forca të blinduara janë duke përfshirë edhe 800 trupa në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të dërgohen në Estoni në gjashtëmujorin e ardhshëm. Kjo vjen si Vladimir Putin ka nisur stërvitje të mbrojtjes bërthamore në Rusi, si dhe po ndërton anijet blueberries.

Gjithashtu, Rusia ka paraqitur fotografitë e raketave bërthamore të saj nga më të mëdha ndonjëhere, në kufirin e Evropës që ka shkaktuar “shfaqjen” më të madhe të Perëndimit të forcës në rajon që nga Lufta e Ftohtë. Britania është për të vendosur trupa, tanke dhe aeroplanë në Estoni për të penguar agresionin rus, ndërsa në Mbretëria e Bashkuar dhe forcat rumune do të bashkohen në një batalion amerikan në Poloni.

Si pjesë më të madh ushtarak ndërtuar në Evropën Lindore që prej Luftës së Ftohtë, avionët RAF janë gjithashtu, duke u dërguar për të patrulluar për të parën herë hapësirën ajrore rumune. Lëvizjet janë të dizajnuara për të ndaluar Moska marrë përsipër apo minuar ish satelitët e saj Evropës Lindore si ajo ka me Krime dhe Ukrainën. SHBA shpreson për betejen e vendeve evropiane për të mbushur katër grupe luftarake me 4.000 trupa si pjesë e përgjigjes së NATO-s në Rusi. Më shumë trupa do të dërgohen në shtetet baltike dhe në Polonin Lindore në fillim të vitit të ardhshëm. Ata do të mbështeten nga 40,000 forca trupash NATO-s të reagimit të shpejtë.

Franca, Danimarka, Italia dhe aleatët e tjerë pritet të bashkohen me të katër grupet në betejë të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Britania dhe Kanadaja për të shkuar në Poloni, Lituani, Estoni dhe Letoni, me forcat që variojnë nga këmbësoria dhe mjete te blinduar. Rusia më pas zbuloi fotote raketave më të mëdha të saj bërthamore, të emërtuar – shejtanit 2 – e cila është e aftë për të fshirë në Mbretërinë e Bashkuar.

Mbretëria e Bashkuar ka dërguar 800 trupa në Estoni si pjesë e reagimit të NATO-s ndaj agresionit rus në Evropën Lindore, duke rritur aftësinë me të dyja palët e tyre ushtarake në Evropën Lindore, nga më të madh që nga Lufta e Ftohtë. Flitet  gjithashtu se dje Putin nisi një RS-18 raketë balistike, kuptohet të jetë një test për të parë nëse ajo mund të mposht sistemet e mbrojtjes amerikane, ndërsa sot, 130 qendra ushtarake janë vënë në gatishmëri të lartë në Rusi dhe gjashtë vendet përreth për stërvitje në aftësinë e rajonit për t’iu përgjigjur sulmeve nga Perëndimi./MailOnline/