Sinoptikani grek Arnaoutoglou: Rritje dhe ulje të temperaturës – Kur pritet një pushtim i nxehtë (video)

Greqi

Ngritje dhe ulje të temperaturave priten në 48 orët e ardhshme në vend, ndërsa favorizohet edhe transporti i pluhurit. Në veçanti, sipas sinoptikanit me përvojë të ERT-së, Sakis Arnaoutoglou, në datën 25 mars do të mbizotërojë diell dhe temperatura të larta. Siç thekson ai, teokracia në Atikë do të arrijë 22 gradë Celsius ndërsa në Selanik 21 gradë.

Por ditën e shtunë (26/3) do të shfaqet veriu me masa të ftohta gazi. Si rrjedhojë e shtuna do të jetë shumë më e ftohtë se data 25 mars.

Moti të hënën (28/3), pritet të jetë i ngrohtë për stinën ndërsa favorizohet edhe bartja e pluhurit. Njëkohësisht në pjesën perëndimore do të ketë reshje lokale shiu të cilat gjatë ditës do të lëvizin më në lindje. Të martën (29/3) efektet do të zvogëlohen, ndërsa vranësitë do të mbeten në verilindje. Siç thekson Sakis Arnaoutoglou, në fund të muajit pritet një pushtim i ngrohtë në pjesët jugore të ishullit me vranësira dhe pluhur dhe ka mundësi që në veri të Kretës kalimi të jetë i menjëhershëm nga dimri në verë.